Zwycięski scenariusz filmowy – Halina Szwarc: Wybitna Agentka Wywiadu i Jej Niezwykła Historia

Historia wybitnej agentki wywiadu, Haliny Szwarc, z Łodzi, jest na tyle fascynująca, że mogłaby posłużyć za idealny materiał na film. Wydaje się, że właśnie w ten sposób pomyślała Magdalena Majewska, dziennikarka naszej redakcji. Narodził się pomysł na film dokumentalny, którego bohaterką miała być Halina.

Zainspirowany przez życiorys Haliny scenariusz Majewskiej został wysoko oceniony przez komisję konkursu ogłoszonego przez TVP Historia. Dzięki temu do realizacji filmu „Najmłodsza Agentka” przekazano fundusze w kwocie 100 tysięcy złotych.

Film jest hołdem dla tej niezwykłej kobiety. Jako młoda dziewczyna, Halina Szwarc podpisuje niemiecką volkslistę i staje się najmłodszą agentką polskiego wywiadu. To jej odważne i niebezpieczne życie stało się inspiracją dla Majewskiej.

Nasza redakcyjna koleżanka była zdumiona niesamowitą osobowością Haliny, jej niezwykle silną psychiką oraz nieustępliwą siłą woli. Mimo że cena, jaką musiała za to zapłacić była bardzo wysoka, Majewska podziwia jej determinację. Halina Szwarc jest dla niej symbolem siły kobiet podczas II wojny światowej i uważa, że o takich osobach powinno się mówić i opowiadać więcej.