Unijne fundusze dla Łodzi: Rewitalizacja rzeki Lamus i parku Kilińskiego

Marek Belka, europoseł, ostatnio cieszył się ze znakomitych informacji, które napływały z różnych stron. Począwszy od wygranych wyborów, poprzez triumf Igi Świątek na korcie tenisowym, aż po zdobycie 15 milionów złotych na renowację łódzkiej rzeki Lamus – newsy te były niczym strumień sukcesów.

Ze środków unijnych, Łódź uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 3,5 miliona euro. Te fundusze zostaną wykorzystane nie tylko na odsłonięcie 200 metrów koryta rzeki Lamus, ale także na odnowienie Parku Kilińskiego.

Marek Belka podkreśla, że rewitalizacja nie kończy się na odnawianiu kamienic, pałaców czy willi oraz przeobrażaniu obszarów postindustrialnych. W jej ramach powinna mieć również miejsce odbudowa sieci małych rzek i strumieni, które, choć są licznie reprezentowane w krajobrazie miasta, przez lata popadały w zapomnienie. Europoseł podziękował również pracownikom urzędu miasta za przygotowanie projektu renowacji rzeki Lamus i parku Kilińskiego. Ich wkład w opracowanie projektu ułatwił współpracę z Januszem Lewandowskim, posłem z Komisji Budżetowej, w przekonaniu do realizacji tego przedsięwzięcia.