Rok 2022 przyniesie znaczące podwyżki cen. Wiemy co i ile zdrożeje!

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący rok może być niezwykle ciężki dla mieszkańców Łodzi pod względem finansowym. Mimo że rok 2021 jeszcze się nie skończył, już teraz władze Łodzi zapowiadają podwyżki, które będą musiały wprowadzić w przyszłym roku. Sytuacja niestety nie wygląda kolorowo.

Podwyżki cen niektórych usług już w styczniu!

Łodzianie od stycznia mocno odczują podwyżki cen niektórych usług. Obecnie możemy zaobserwować idące do góry ceny paliwa, żywności i galopującą inflację. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez władze miasta w przyszłym roku koszty benzyny dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji mają wzrosnąć o aż 11 milionów złotych. Drastycznie zdrożeje również prąd. Urzędnicy przewidują wzrost kosztów energetycznych o 88%. To wszystko niestety przełoży się na wzrost cen większości usług. Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi, poinformował ostatnio, że rok 2022 będzie bardzo ciężki. Przewiduje, że będzie to pierwszy rok od dawna, w którym dochody miasta spadną względem roku poprzedniego. Oznacza to znaczny wzrost deficytu. Przewidywane podwyżki mają na celu zniwelowanie tego chociaż w pewnym stopniu. Pierwszych podwyżek łodzianie mogą spodziewać się już od 1 stycznia 2022.

Wiemy co zdrożeje!

Podwyżki cen biletów i migawek MPK

Na początku przyszłego roku, przede wszystkim możemy spodziewać się wzrostu cen biletów MPK. Przyczyni się do tego między innymi wcześniej wspomniany wzrost cen paliwa. Na tę chwilę jeszcze nie wiadomo ile dokładnie będą kosztować bilety MPK po Nowym Roku. Według prognoz, za bilet 40-minutowy zapłacimy nawet 5 zł! Bilety 20-minutowe będą kosztować nas około 3,80 do 4 zł. Podwyżki odczują także osoby, które na co dzień korzystają z migawek. Ich cena wzrośnie prawdopodobnie do około 126 złotych. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, czy Karta Łodzianina będzie uprawniać do zniżek na zakup migawki, czy biletów krótkoterminowych.

Czynsze za lokale komunalne

Władze Łodzi przewidują również podwyżki czynszów za lokale komunalne. Tu możemy spodziewać się nawet 30% wzrostu cen. W tym momencie za metr lokalu komunalnego, wynajmujący płacą około 9 zł. W przyszłym roku ta cena może skoczyć do kwoty ponad 11,50 zł. Udało nam się ustalić, że podwyżki prawdopodobnie nie będą dotyczyć lokali socjalnych. Mieszkańcy lokali komunalnych będą mieli możliwość starania się o ulgi i dopłaty do czynszu. Dotyczy to osób zajmujących mieszkania o gorszym standardzie, w złym stanie technicznym, czy takich które posiadają łazienkę na zewnątrz. Według prognoz, te podwyżki miałyby obowiązywać od 1 kwietnia przyszłego roku.

Wzrost cen biletów do obiektów sportowych i instytucji kultury

Podwyżki cen biletów MPK i czynszów to nie jedyne podwyżki, które czekają mieszkańców Łodzi w przyszłym roku. Możemy spodziewać się także wzrostu cen biletów wstępu do różnych miejskich obiektów sportowych. Między innymi więcej zapłacimy za wejście na lodowisko oraz za godzinny wstęp na basen. Prawdopodobnie wzrosną również ceny biletów wstępu do muzeów i teatrów. Te drugie mogą sięgnąć nawet 65 zł. Niestety wszystkie te podwyżki są nieuniknione, ponieważ przez wzrost cen prądu, wzrośnie koszt utrzymania wszystkich tych obiektów. Czy wyżej wymienione wzrosty cen to jedyne podwyżki, które na nas czekają? To się dopiero okaże. Pozostaje mieć nadzieję, że po podwyżkach, w końcu sytuacja się odwróci i nastąpi spadek cen.