Przy Północnej 23 odkryto aż 400 zabytkowych eksponatów

Podczas remontu kamienicy przy ul. Północnej 23 znaleziono ponad 400 zabytkowych eksponatów. To pierwsze takie odkrycie podczas inwestycji w Łodzi. Sprawdzamy, co więcej wiadomo w sprawie.

Niesamowite odkrycia

Same odkrycia zabytkowych rzeczy to Odkrycie jest niezwykłe, zwłaszcza jego ilość. To niezwykle cenne zabytkowe przedmioty będące świadectwem historii mieszkańców tego budynku. Odkrycia zinwentaryzowani i przekazano konserwatorom do badań. W tej chwili są starannie czyszczone, następnie zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Tam, mam nadzieję, zostanie przygotowana specjalna ogólnodostępna wystawa – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Północna 23 w remoncie

Wszystkie budynki zostaną całkowicie odnowione, zyskają nową elewację oraz będą podłączone do centralnego ogrzewania. Wewnętrzny układ pomieszczeń ulegnie przebudowie, dzięki czemu w mieszkaniach powstaną osobne kuchnie lub aneksy kuchenne oraz łazienki. To co istot oen, to fakt, że w odnowionych budynkach znajdą się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie również nowych drzew, krzewów oraz rata z kwiatami. Na odnowionym terenie znajdują się także kosze na śmieci, altanka oraz plac zabaw, wyposażony w huśtawkę, karuzelę, zjeżdżalnię i piaskownicę. Wartość inwestycji to 13,4 mln zł, a jej finał zaplanowano na 2023 r.