Mieszkańcy Łodzi mogą znów składać wioski o wymianę pieca

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie zdążyli ostatnio skorzystać z dofinansowania o wymianę pieca. Od 1 stycznia mieszkańcy Łodzi mogą składać wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Co więcej wiadomo?

Rusza kolejna edycja programu

W ramach miejskiego programu indywidualne gospodarstwa mogą otrzymać do 9 tys. zł, a wspólnoty do 50 tys. zł. Na ten cel w 2023 r. przeznaczono 3 mln zł. Celem programu jest likwidacja palenisk na paliwa stałe i zainstalowanie zamiast nich ogrzewania z sieci ciepłowniczej, gazowej lub elektrycznego oraz pompy ciepła. Dofinansowanie może sięgać do 90% kosztów inwestycji, ale maksymalnie 7 tys. zł dla indywidualnych odbiorców i 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości. Wymianę ogrzewania należy zrealizować do końca listopada 2023 r.

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski można składać do 30 czerwca. Do tej pory z budżetu miasta wypłacono ok. 20 mln zł, dzięki czemu od 2017 r. wymieniono blisko 5 tys. pieców. W Łodzi do wymiany jest kilkadziesiąt tysięcy nieekologicznych palenisk. Do 2028 r. wszystkie stare piece muszą zostać wymienione zgodnie z uchwałą antysmogową.