Przebudowa historycznej zajezdni Helenówek w toku: nowa siedziba Zakładu Techniki gotowa za ponad rok

Trwają intensywne prace związane z przekształceniem dawnej zajezdni tramwajów podmiejskich na Helenówku w nowoczesną siedzibę Zakładu Techniki. Spodziewane zakończenie tych prac można przewidzieć na nieco ponad rok.

Już teraz wykonano znaczną część fundamentów i złączy energetycznych, a także zamontowano pewne elementy konstrukcji nośnej. Prace konstrukcyjne nie ustają, budowa dachu jest w trakcie realizacji, podobnie jak roboty związane z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i montażem systemów wentylacyjnych. Te informacje pochodzą od zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. W przeciwieństwie do wielu innych łódzkich przedsięwzięć transportowych, prace te przebiegają harmonijnie i zgodnie z planem. Oczekuje się, że termin ukończenia prac (drugie półrocze 2025 roku) zostanie dotrzymany.

Umowę na renowację zajezdni zawarto z firmą Inkomet w lipcu poprzedniego roku. Hala, z której oryginalnej struktury praktycznie pozostały tylko ściany, zostanie zmodernizowana i poszerzona o dwa nowe skrzydła.

Z inwestycją o wartości 129 milionów złotych powstaną nowe hale dla napraw bieżących i głównych, które będą zawierać warsztat elektryczny i mechaniczny, śrutownię, lakiernię, stolarnię, spawalnię, myjnię, narzędziownię oraz dodatkowe pomieszczenia magazynowe i pomocnicze. W nowym Zakładzie Techniki, który zostanie przeniesiony z historycznej lokalizacji przy ulicy Tramwajowej 6 w centrum miasta, około 200 pracowników produkcyjnych i 25 biurowych będzie pracować na dwie zmiany. Zakład specjalizuje się w modernizacji i bardziej skomplikowanych naprawach wagonów tramwajowych.