MPK Łódź zmodernizuje flotę autobusów dzięki umowie z firmą Solaris Bus & Coach

Punktualnie 23 maja, MPK Łódź zawarło kontrakt z renomowaną firmą produkującą pojazdy komunikacji miejskiej, Solaris Bus & Coach. Zgodnie z postanowieniami podpisanego dokumentu, na początku pierwszego kwartału 2025 roku, łódzkie ulice będą obsługiwane przez ponad 60 nowo dostarczonych autobusów.

Umowa mówi o dostawie dwóch rodzajów autobusów – 48 przegubowych o długości 18 metrów oraz 15 tzw. krótkich, które mają długość 12 metrów. Co istotne, wszystkie te pojazdy będą wyposażone w innowacyjny system mild hybrid. Funkcjonowanie tego systemu polega na gromadzeniu energii generowanej podczas hamowania, która następnie jest wykorzystywana do wspomagania pracy silnika spalinowego.

Dostarczone autobusy zostaną odpowiednio rozmieszczone pomiędzy dwiema łódzkimi zajezdniami – Limanowskiego i Nowe Sady. Dodatkowo jeden z krótkich autobusów o długości 12 metrów zostanie przekazany do dyspozycji Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK – Łódź. W tym autobusie będzie prowadzone szkolenie dla kandydatów na przyszłych kierowców komunikacji miejskiej.

W ramach zawartej umowy MPK Łódź zobowiązało się do dziesięcioletniego najmu dostarczonych autobusów, a w pakiecie z nimi otrzymuje usługę serwisowania tych pojazdów. Nowe maszyny będą posiadały niską podłogę i będą wyposażone w klimatyzację. Przewidziany termin dostawy to 40 tygodni od dnia podpisania umowy.