Podróż tramwajem do Zgierza znów możliwa! Już wkrótce tramwaje wyruszą na trasę

Już nie linia 45 lecz tramwaj z numerem 6 ponownie połączy Łódź ze Zgierzem. Ostatni raz do Zgierza tramwajem mogliśmy dojechać w 2018 roku. Już wkrótce, 20 grudnia, ruszy połączenie tramwajowe między tymi dwoma miastami. Remont torów kolejowych dobiega końca. Wykonawcom przebudowy zostały ostatnie poprawki. To doskonała wiadomość, szczególnie dla osób dojeżdżających ze Zgierza do Łodzi do pracy.

Powrót połączenia tramwajowego Łódź – Zgierz

Mieszkańcy Łodzi i Zgierza powoli zaczynali tracić nadzieję na powrót tramwajów na linii łączącej te dwa miasta. Jednak wkrótce na tory wyruszą pierwsze tramwaje umożliwiające dojazd do Zgierza i powrót do Łodzi. Wcześniej na tej trasie jeździł tramwaj linii 45. Fatalny stan torowiska zmusił Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne do zawieszenia tego połączenia oraz gruntownego remontu. Brak modernizacji tej trasy mógł doprowadzić do tragedii. Aktualnie remont właśnie dobiega końca. Przebudowana została cała trasa tramwajowa, od łódzkiego Helenówka, aż do placu Kilińskiego w Zgierzu. Dzięki temu podróż na tym odcinku będzie bezpieczna i komfortowa dla pasażerów. 25 listopada prezydenci Łodzi i Zgierza podpisali porozumienie, które mówi, że jeszcze przed świętami ponownie ruszy tramwaj łączący te dwa miasta. Remont torowiska rozpoczął się w połowie 2019 roku. Koszt całej inwestycji to prawie 37 milionów złotych. Aż 20 milionów pokryła unijna dotacja. Za resztę w dużej mierze zapłaciły władze Zgierza.

Remont torowiska na trasie Łódź – Zgierz

Cała trasa tramwaju jeżdżącego z Łodzi do Zgierza wymagała gruntownego remontu.  Wykonywały go wspólnymi siłami dwie firmy – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Łódź oraz firma KEMY. Większość remontu została już zakończona. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, zarówno w Łodzi, jak i w Zgierzu. W ramach remontu położono nowe tory, postawiono nowe przystanki, a także przystosowano je do tramwajów niskopodłogowych oraz potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z informacjami podanymi przez władze obydwu miast, trasę między nimi będziemy mogli pokonać w mniej więcej 10 minut. Będzie to ogromne ułatwienie przede wszystkim dla osób dojeżdżających do pracy i potrzebujących się przemieścić między miastami na przykład w godzinach szczytu. Tramwaje będą kursować co 15 minut w tygodniu oraz co 20 minut w weekendy. Najpierw na trasie będzie kursować tramwaj numer 6. Następnie zastąpi go linia numer 45, która już kiedyś obsługiwała tę trasę. Ma to nastąpić po ukończeniu przebudowy między innymi placu Wolności w Łodzi.

Po więcej informacji dotyczących miasta Zgierz zapraszamy tutaj.