Od początku grudnia rusza łódzki autobus niosący pomoc osobom potrzebującym w kryzysie bezdomności

Nadchodzi zima, która jest szczególnie ciężkim okresem dla osób bezdomnych. To właśnie wtedy potrzebują oni najwięcej wsparcia. Władze Łodzi starają się nieść pomoc tym najbardziej potrzebującym. 1 grudnia, jak co roku, na ulice miasta wyjedzie autobus, który ma pomóc wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Nie tylko w Łodzi policja i rządzący apelują by nie być obojętnym i nie ignorować problemu, jakim jest bezdomność.

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących

Jak każdej zimy, od 2002 roku, 1 grudnia na ulice Łodzi wyjedzie autobus dla bezdomnych i potrzebujących. Tak jak we wcześniejszych latach, będzie on przemieszczać się po mieście aż do 15 marca. Dzięki niemu wszystkie osoby bezdomne i potrzebujące, które będą chciały, będą mogły zjeść ciepły posiłek i skorzystać z wykwalifikowanej pomocy. Autobus po raz pierwszy ruszy z zajezdni autobusowej przy ulicy Nowe Sady, w środę 1 grudnia o godzinie 21. Będzie kursować codziennie tą samą trasą. Przystanki zaplanowane są w miejscach, w których najczęściej gromadzą się i przebywają osoby bezdomne. Autobus będzie zatrzymywać się między innymi na Dworcu Łódź-Kaliska, na placu Barlickiego, na Starym Rynku a także w pobliżu targowiska na rogu ulic Przybyszewskiego i Tatrzańskiej. Każda osoba, która się zgłosi, będzie mogła zjeść ciepłą zupę z pieczywem. Dla najbardziej potrzebujących przygotowane będą również koce i ciepłe ubrania, które pozwolą przetrwać najzimniejsze chwile. Bezdomni otrzymają także ciepłą herbatę. Wolontariusze podróżujący autobusem będą namawiać bezdomnych do zgłoszenia się do noclegowni, w których otrzymają niezbędną pomoc i schronienie. Autobus obsługiwać będą mieszkańcy Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn z ulicy Nowe Sady.

Nie bądźmy obojętni

Zima to wyjątkowo niebezpieczna pora roku dla osób bezdomnych. Co roku słyszy się o wielu osobach, które zmarły z powodu wychłodzenia organizmu. Dlatego tak ważne jest by  reagować. Policja i władze wielu miast apelują by zgłaszać odpowiednim służbom osoby bezdomne. Takie akcje w tym roku prowadzi na przykład policja z Żagania. Jeśli nie mamy możliwości pomóc bezdomnym w inny sposób, możemy to umożliwić innym. Najważniejsze, żeby nie być obojętnym. Dzięki naszym zgłoszeniom, pomocą mogą zająć się takie instytucje jak Ośrodki Opieki Społecznej. Osoby bezdomne bardzo często nie wiedzą gdzie udać się po wsparcie, a większość z nich potrzebuje wykwalifikowanej pomocy. Dotychczas autobus dla bezdomnych i potrzebujących odwoził chętnych do noclegowni, jednak w tym roku przez sytuację epidemiczną nie będzie to możliwe.