Centralny Port Komunikacyjny zezwolenie na realizację imponującej inwestycji w sercu Łodzi

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) otrzymał zielone światło na przeprowadzenie inwestycji w samym sercu Łodzi. Spółka poinformowała, że została wydana zgoda na budowę ponad czterokilometrowego odcinka przeznaczonego dla Kolei Dużych Prędkości. W obliczu tej ambitnej inwestycji, trwają już prace związane ze wzmocnieniem fundamentów łódzkich budynków, które znajdują się bezpośrednio na zaplanowanej trasie, między innymi Łódzkiego Domu Kultury.

Zezwolenie na budowę tunelu pod centrum miasta zostało oficjalnie zatwierdzone przez wojewodę łódzkiego, co otworzyło drogę do ogłoszenia ostatniego przetargu związanego z tą szczególnie istotną inwestycją przez CPK.

Zgodnie ze słowami Mikołaja Wilda, prezesa CPK, który został przytoczony w komunikacie spółki: „Uzyskanie pozwolenia na budowę pozwala nam na rozpoczęcie konstrukcyjnych prac nad tunelem dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych fragmentów linii kolejowej Y i jednocześnie nasz najbardziej zaawansowany projekt”.

Realizacja projektu dotyczącego budowy tunelu CPK w Łodzi dla Kolei Dużych Prędkości została planowo podzielona na trzy etapy. Już od września poprzedniego roku, prowadzone są prace związane z pierwszym etapem, w ramach którego następuje wzmacnianie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK) oraz tworzenie sieci energetycznej. Ponadto, realizowana jest budowa infrastruktury technicznej pod ziemią, niezbędnej do zapewnienia zasilania dla podstacji trakcyjnych linii kolejowych, a także przebudowa przyłączy ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych.