Akcja łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej: Zatrzymane auto z ponad 1000 nielegalnych szczepionek przeciw HPV

W Łodzi, funkcjonariusze reprezentujący Krajową Administrację Skarbową (KAS) przeprowadzili interwencję, w wyniku której zatrzymano samochód. Planowano za jego pośrednictwem wywieźć z Polski do Niemiec ponad tysiąc dawek szczepionki na wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Za to przewinienie, kierujący pojazdem został obciążony mandatem w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Zatrzymanie pojazdu nastąpiło podczas kontroli drogowej organizowanej przez łódzką KAS. Kontrola była częścią bieżącego monitoringu przewozu towarów znanego pod skrótem SENT, a objęty samochód był przystosowany do transportowania produktów farmaceutycznych.

Podczas analizy dokumentów przewozowych, inspektorzy ujawnili, że w ładunku zmierzającym do Niemiec mogą znajdować się produkty lecznicze, których brakuje na polskim rynku. Agnieszka Majchrzak, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, wyjaśniła w komunikacie opublikowanym na stronie Izby, że wywóz takich produktów farmaceutycznych jest regulowany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF). Zgodnie z przepisami, takie działanie jest generalnie zabronione bez odpowiedniej zgody.