Zmiana terminu zamknięcia skrzyżowania przy budowie tunelu średnicowego w Łodzi

Urząd Miasta Łodzi poinformował o nowej dacie zamknięcia dla ruchu skrzyżowania al. Kościuszki z ul. Zieloną. Zmiana jest konieczna ze względu na realizację projektu budowy tunelu średnicowego prowadzonego przez PKP. Nowy termin ustalono na 3 września.

Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi przekazał, że pierwotne plany zakładały zamknięcie skrzyżowania al. Kościuszki z ul. Zieloną 26 czerwca. Jednakże decyzja inwestora o przesunięciu terminu wynikała z kwestii finansowych, technicznych i formalnych. Andrzejewski zaznaczył, że miejskie służby czekają jeszcze na potwierdzenie tego terminu, jednak już teraz łodzianie powinni się przygotować na to, że jedno z głównych skrzyżowań w mieście zostanie zamknięte na początek września.

Zamknięcie skrzyżowania spowoduje zmiany tras autobusów nocnych. Autobusy będą transportować pasażerów od przystanków znajdujących się między ul. Struga a ul. 6 Sierpnia, a następnie wrócą przez torowisko i skierują się ul. Wólczańską. Mimo zmian dla autobusów, tramwaje mają kursować bez zmian, zgodnie z ustaleniami z wykonawcą tunelu. Po zamknięciu drogi, zaplanowano utworzenie torowego bajpasu, który umożliwi kursowanie tramwajów podczas budowy podziemnej stacji.

Przed rozpoczęciem budowy stacji Łódź Śródmieście przez PKP, planowane jest postawienie tymczasowych przystanków tramwajowych przy al. Kościuszki i ul. 6 Sierpnia, oraz utworzenie zawrotki przez torowisko pomiędzy ul. 6 Sierpnia a ul. Zieloną dla samochodów i autobusów. Prace te wykonawca tunelu zaplanował na okres od 10 do 28 sierpnia, co spowoduje zajęcie lewych pasów al. Kościuszki w obu kierunkach w rejonie ul. 6 Sierpnia.