Jak można podnieść wartość domu przygotowywanego do sprzedaży?

Planujesz sprzedaż domu i chciałbyś uzyskać za niego możliwie najwyższą cenę? Jeśli tak, poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Zastanów się nad tym, jak możesz go ulepszyć i uatrakcyjnić dla potencjalnych kupców? Co istotne, nie musisz wydawać dużych pieniędzy ani robić gruntownych remontów, aby podnieść jego wartość. Często wystarczy kilka prostych i niedrogich sposobów, które sprawią, że Twój dom będzie wyglądał lepiej i przytulniej. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji usprawnień. Zaczynajmy.

Dlaczego warto zainwestować w dom przed sprzedażą?

Możesz się zastanawiać, czy warto w ogóle dokonywać jakichkolwiek zmian w domu, który ma być sprzedany. Przecież to kupujący będzie w nim mieszkał i dostosowywał go do swoich potrzeb i gustów. Pamiętaj jednak, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a ludzie często kierują się emocjami przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Z reguły jest tak, że mieszkając X lat w danym domu, przyzwyczajamy się do pewnych rzeczy, a nawet niedociągnięć. Niestety trudno liczyć, że potencjalny kupiec będzie równie wyrozumiały. Dlatego lepiej w porę dokonać pewnych usprawnień, aniżeli później martwić się, że dom nie znajduje chętnych. Interesują Cię domy na sprzedaż w Łodzi i okolicy? odwiedź https://kazo.pl/domy/lodz_lodz

Oto dwa główne argumenty za tym, że warto poczynić pewne inwestycje przed sprzedażą

– wyższa cena – jeśli dom będzie wyglądał schludnie, zadbanie i będzie wolny od usterek, to zwiększysz szansę na to, że kupujący się nim zainteresują i zaproponują dobrą cenę,
– szybszy czas sprzedaży – jeśli oferowany dom będzie prezentował się lepiej niż konkurencyjne w okolicy to rośnie szansa na jego szybką sprzedaż.

Jakie są proste i tanie sposoby na podniesienie wartości domu przed sprzedażą?

Oto krótka lista usprawnień, których możemy dokonać bez wydawania fortuny:

– porządki – wydawać by się mogło, że to rzecz oczywista, ale uwierz mi drogi czytelniku. To, co dla nas jest ok, dla potencjalnego kupca może być uznane za nieład. Dlatego zadbaj o czystość w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza w kuchni i łazience.
– odświeżenie ścian – nie trzeba malować całego domu na nowo, wystarczy wybrać kilka kluczowych pomieszczeń, takich jak salon, kuchnia, sypialnia czy korytarz. Stawiaj na jasne i neutralne kolory, które będą uniwersalne. Świeże i czyste ściany zawsze dodają wnętrzu blasku i świeżości.
– drobne naprawy elektryczne i hydrauliczne – jeśli w domu są jakieś usterki lub niedogodności związane z instalacją elektryczną, lub wodno-kanalizacyjną to warto wezwać fachowca i naprawić je przed sprzedażą.
Nie chodzi tu o duże inwestycje, ale o takie rzeczy jak naprawa cieknącego kranu, czy wymiana uszkodzonego gniazdka. Takie drobne naprawy zapobiegną ewentualnym reklamacjom ze strony kupującego.
– odświeżenie podłogi – jeśli mamy drewnianą podłogę, to możemy ją wypolerować lub napastować, aby nadać jej połysku i koloru. Mając płytki ceramiczne, można je umyć i poprawić fugi. Pamiętajmy, że podłoga ma duży wpływ na ogólny wygląd i atmosferę wnętrza.
– umycie okien i zmiana firanek – lśniące szyby i pachnące białe firanki wpuszczą do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła i dodadzą wnętrzu domowej atmosfery.

Dom ma nie tylko wnętrze, czyli co możemy poprawić na zewnątrz naszego domu?

– umycie podjazdu, chodników i ścieżek przed domem – nie zapominajmy o tym, co widzi kupujący, zanim wejdzie do naszego domu. Zadbajmy o to, aby podjazd, chodniki i ścieżki były czyste i wolne od liści, gałęzi, kamieni czy śmieci. Można użyć myjki ciśnieniowej lub po prostu szczotki i wody.
– zadbanie o ogród, płot i bramę – jeśli masz ogród przed lub za domem, to warto go obejrzeć przed sprzedażą. Przytnij choć trawę i krzewy. Zadbaj o płot i bramę – pomaluj je na nowo lub choć dobrze umyj. Wymień luźne deski i naoliw zawiasy bramy i furki. Pamiętaj, że ogród i brama są ważnym elementem domu.
– elewacja budynku – nie chcąc inwestować pieniędzy, warto ją umyć wspomnianą myjką ciśnieniową,
– oświetlenie zewnętrze – dojście do domu, oświetlenie garażu. Czasem dwie lampki robią różnice.
Pamiętaj, domy na sprzedaż w Łodzi znajdziesz m.in na Kazo.pl

Podsumowanie

Jak widać zaproponowane usprawnienia nie mają wiele wspólnego z montażem pompy ciepła, fotowoltaiki czy ocieplaniem budynku. Naszym celem powinno być poprawienie obrazu domu w oczach potencjalnych kupców, a nie totalna rewolucja, która zajmie czas i pochłonie pieniędzy. Działajmy raczej według zasady: minimum nakładu – maksimum efektu. To, co możemy doradzić na koniec i co nie wymaga ani pracy, ani pieniędzy. Spójrzmy na swój dom z perspektywy potencjalnego klienta, zapominając na chwilę o całym sentymencie wobec niego. To również dostarczy nam cennych wskazówek do mini poprawek. Nie pozostaje nam zatem życzyć nic innego jak wysokich wycen i wielu chętnych do zakupu.