Pierwszy Wojewódzki Święto Służby Więziennej w Sieradzu

W mieście Sieradz odbyły się niezwykle ważne, bowiem pierwsze w historii, Wojewódzkie Obchody Święta Służby Więziennej. Wydarzenie to miało dodatkowy wymiar symboliczny, ponieważ w ramach tych uroczystości Zakład Karny w tym mieście został uhonorowany wręczeniem sztandaru.

Wśród zaproszonych gości byli wybitni przedstawiciele polityki i administracji państwowej: Piotr Cieplucha, pełniący funkcję wiceministra sprawiedliwości, płk Jan Banasik, sprawujący obowiązki dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi, Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Wojewódzka Łódzkiego, Jarosław Brózda – wicewojewoda łódzki oraz Tadeusz Woźniak, który jest posłem na Sejm RP. Nie mogło oczywiście zabraknąć lokalnych autorytetów, takich jak Mariusz Bądziora – starosta sieradzki, Paweł Osiewała – prezydent miasta i reprezentanci innych formacji mundurowych.

Zaczęcie obchodów związanych z tym kameralnym świętem oficjalnie zainaugurowała msza święta. Odbyła się ona w Bazylice Mniejszej położonej na terenie Sieradza. Po jej zakończeniu uczestnicy przenieśli się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tamtejsza scena stała się miejscem wręczenia awansów funkcjonariuszom z Zakładów Karnych z obszaru całego województwa łódzkiego. Wśród wręczanych odznaczeń znalazły się także prestiżowe Krzyże Zasługi.