Ogromna motylarnia w łódzkim zoo z ponad 200 motylami

W ogrodzie zoologicznym w Łodzi znajduje się sferyczny namiot, w którym latają ponad dwieście motyli. Jest to największa tego typu konstrukcja w Polsce, a jej otwarcie miało miejsce 2 czerwca. W namiocie można podziwiać setki egzotycznych owadów, fruwających swobodnie wokół zwiedzających.

W motylarni występuje wiele różnorodnych gatunków tych pięknych owadów pochodzących z całego świata – od Ameryki Południowej, przez Afrykę, aż po Azję. Większość z nich to motyle dzienne, jednak ich aktywność została tak dobrana, aby można było je obserwować o różnych porach dnia. Wśród nich można zauważyć również największe ćmy na świecie – pawice atlas, które posiadają rozpiętość skrzydeł sięgającą nawet 30 centymetrów. Ciekawostką jest fakt, że te motyle mają zredukowany przewód pokarmowy i nie spożywają żadnego pokarmu. Żyją jedynie przez kilka dni, tylko po to, aby odnaleźć partnera i rozmnożyć się – mówi Barbara Wicińska, kierownik działu hodowlanego Orientarium ZOO Łódź.

Motylarnia ma powierzchnię 350 metrów kwadratowych, na której rosną i kwitną egzotyczne rośliny. Motyle z kilku gatunków pazi żywią się pyłkiem i nektarem, znajdującym się na kwiatach tych roślin. Niektóre motyle spożywają również owoce, dlatego w pojemnikach umieszczono kawałki gruszek, brzoskwini, pomarańczy czy arbuzów. Im bardziej owoce są sfermentowane, tym stanowią większy przysmak dla tych owadów.