Czy za brak ważnego przeglądu można dostać mandat?

Czy za brak ważnego przeglądu można dostać mandat?

O terminowym przeglądzie samochodu obowiązkowo musi pamiętać każdy właściciel pojazdu. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa na trasie. Oprócz tego brak ważnego badania naraża kierowcę na konsekwencje. Kiedy możemy zapłacić mandat?

Kary za różnego rodzaju wykroczenia wzrosły w ostatnim czasie nawet kilkukrotnie. Jeszcze jakiś czas temu jazdy bez ważnego przeglądu nie traktowano jako poważne przewinienie, a mandaty nie były wysokie. Teraz to się zmieniło, więc musimy uważać jeszcze bardziej.

Przegląd techniczny a badanie okresowe

Oba te terminy często wykorzystywane są zamiennie, ale choć są między nimi podobieństwa, nie znaczą tego samego. Badanie techniczne jest obowiązkowe – warunkuje dopuszczenie auta do ruchu. Z kolei przegląd samochodu polega na weryfikacji stanu pojazdu. Wymienia się trzy rodzaje przeglądów: badanie zgodności z warunkami technicznymi, badania okresowe i badania dodatkowe. Ich wykonanie zawsze powierzamy specjalistom z dobrego warsztatu. Dobry mechanik będzie w stanie zdiagnozować usterkę, profesjonalnie wymieni zużyte części i uzupełni płyny. Chcąc wykonać przegląd samochodu w Łodzi, najlepiej skontaktować się z Q Service Castrol. Możemy spodziewać się szybkiej i fachowej obsługi.

Ile kary za brak ważnego przeglądu?

Podstawowym powodem, dla którego musimy przestrzegać przeglądów, jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym. Jednak oprócz tego zadbajmy o swój portfel. Przed nowelizacją przepisów kwota pojawiająca się na mandacie za przekroczenie terminu kolejnego przeglądu oscylowała w granicach od 20 do 500 zł. Niestety teraz nasz portfel mógłby ucierpieć znacznie bardziej.

Od 1 stycznia 2022 roku kara za jazdę pojazdem niedopuszczonym do ruchu (a więc bez aktualnego badania) może wynieść nawet 1.5 tys. zł.

Za brak przeglądu nie tylko mandat

Kiedy już zatrzyma nas policja, to mandat jest tylko jednym ze zmartwień, jakie mamy. Oprócz tego możemy stracić dowód rejestracyjny. W przypadku, gdy sprawdzający nas funkcjonariusz uzna, że auto nie nadaje się do jazdy i zagraża bezpieczeństwo, to dalsza podróż będzie niemożliwa. Samochód na koszt jego właściciela zabierze laweta.

Jeżeli uszkodzimy inny pojazd, a nie mamy ważnego badania technicznego, za to wciąż posiadamy aktualne ubezpieczenie OC, to szkody pokryje ubezpieczyciel.

Pilnowanie terminów planowanych przeglądów

Jak widać, nieprzyjemności w związku z brakiem ważnego badania technicznego jest sporo. Mając tego świadomość, każdy wyjazd w miasto będzie obarczony dużym stresem. Nikt nie zabrania nam ryzykować, ale znacznie korzystniej podejść do tego zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdzajmy, kiedy jest planowana wizyta w warsztacie, w razie konieczności zaznaczmy ją w kalendarzu. Jeżeli będziemy tego przestrzegać, możemy uniknąć wielu kłopotów. Są kierowcy, którzy odraczają wizytę w serwisie, chcąc zaoszczędzić. W tym przypadku są to tylko pozorne oszczędności, bo konsekwencje wiążą się z większymi kosztami aniżeli wizyta w warsztacie.