Andrzej Łobodziński: Wizualna i dźwiękowa twórczość artysty z łódzkiej neoawangardy

Muzeum Sztuki w Łodzi ma zaszczyt zaprezentować dorobek jednego z najważniejszych przedstawicieli neoawangardy w Łodzi – Andrzeja Łobodzińskiego. Artysta jest znany nie tylko ze swoich malarstw, ale także z eksperymentowania z dźwiękiem. Wszystko to będzie możliwe do obejrzenia na wystawie inaugurującej się w środę.

Ekspozycja nosząca tytuł „Andrzej Łobodziński. Prace z lat 1956-1972” ma na celu ukazanie dwóch równocześnie rozwijanych, lecz się uzupełniających nurtów w twórczości Łobodzińskiego. Obejmuje ona jego malarstwo oraz eksperymentalne działania w dziedzinie dźwięku, które powstały dzięki współpracy z Ireneuszem Pierzgalskim i Krystynem Zielińskim. Ceremonia otwarcia wystawy odbędzie się o godzinie 18:00.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace utrzymane w estetyce taszyzmu, stworzone przez artystę krótko po ukończeniu przez niego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, obecnie znanej jako ASP w Łodzi. Ponadto, zaprezentowany zostanie cykl obrazów kreskowych powstałych w latach 1958-1962, seria obrazów pistoletowych z lat 1961-1963 oraz nieco późniejsza kolekcja kolaży.