Testowanie hybrydowego autobusu Mercedes Citaro Hybrid na łódzkich ulicach – kolejny krok do ekologicznej przyszłości w transporcie publicznym

Od końca bieżącego tygodnia, aż do 20 grudnia br., na drogach Łodzi pojawi się nowa postać – hybrydowy autobus. W testy wkracza Mercedes Citaro Hybrid, pojazd, który zaopatrzony jest w silnik spalinowy, ale wspomagany dodatkowo przez napęd elektryczny. Przewiduje się, że jeszcze przed nadchodzącymi świętami, autobus będzie regularnie pokonywać trasy linii 55, 64A i 64B, 72A, 72B, 75A oraz 75B. Pomimo tego, że są to dopiero testy, poprzedni tydzień przyniósł nam rozpoczęcie prób przegubowego modelu o napędzie całkowicie elektrycznym – MAN Lion’s 18 E.

Potrzeba zastosowania ekologicznych rozwiązań w transporcie miejskim nie jest tematem obcym dla łódzkich radnych. Ciekawością dotyczącą posiadanych aktualnie przez przewoźnika MPK-Łódź autobusów elektrycznych oraz planów na ich dalsze zakupy wykazała się radna KO, Justyna Chojnacka-Duraj.

Zwraca ona uwagę na pewien paradoks – pomimo że idea elektrycznych pojazdów wydaje się słuszna, wiele osób wciąż podchodzi do niej sceptycznie i nie wierzy w jej powszechnienie oraz dynamiczny rozwój w miejskiej przestrzeni.

Niemniej, przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej MPK-Łódź ma jasno zdefiniowane plany na najbliższą dekadę. Chcąc poszerzyć swoją flotę o kolejne pojazdy zeroemisyjne, do roku 2029 planuje zakupić aż 116 autobusów elektrycznych. Obecnie posiada już 17 pojazdów typu Volvo w wersji solo oraz 8 przegubowych Solarisów.