Autobus z pomocą dla bezdomnych wraca na łódzkie ulice od grudnia

Odkąd nastał 1 grudnia, nocne ulice Łodzi ponownie wspomaga specjalny autobus. Jest to projekt skierowany do osób dotkniętych problemem bezdomności i znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Autobus ten ma na celu dostarczyć im najbardziej niezbędne środki pomocy.

Wewnątrz pojazdu, osoby potrzebujące mogą liczyć na gorącą zupę, świeże pieczywo oraz ciepłą herbatę. Ponadto, dla tych, którzy borykają się z brakiem ciepłej odzieży, dostępne są koce, rękawiczki, czapki oraz czyste ubrania. Autobus jest również w stanie przewieźć tych, którzy wyrażą chęć skorzystania z miejsca w jednej z noclegowni. Każda wyprawa tego pojazdu jest współorganizowana przez strażników miejskich, pracowników Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Łodzi.

„Zima to okres wyjątkowo trudny dla osób doświadczających kryzysu bezdomności, dlatego tak istotna jest każda forma wsparcia, nawet ta w postaci autobusu dostarczającego ciepły posiłek” – podkreśla Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi. „Przez cały rok udzielamy pomocy osobom bezdomnym na różne sposoby. Posiadamy schroniska i noclegownie, a także mobilne łaźnie, dzięki którym te osoby mają możliwość zmienienia lub wyprania swojej odzieży oraz skorzystania z prysznica. Nasi pracownicy terenowi codziennie docierają do osób w kryzysie bezdomności, aby dostosować formę pomocy do ich aktualnych potrzeb. Czasem poprawa sytuacji życiowej może zacząć się od czegoś tak prostego jak załatwienie dowodu osobistego”