Stary Cmentarz w Łodzi: Ratowanie zabytków poprzez kwestę

Na rzecz konserwacji zabytków znajdujących się na Starym Cmentarzu w Łodzi, odbyła się już 29. zbiórka funduszy. Do tej pory zebrano ponad 50 tysięcy złotych – takie informacje podał Cezary Pawlak, prezydent Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, podczas wieczornego spotkania w środę. Nie jest to jednak końcowa kwota, bowiem zbiórkę planuje się kontynuować także w najbliższą sobotę i niedzielę.

Na rzecz renowacji nagrobków pochodzących z najstarszego łódzkiego cmentarza przeprowadzono już 29. kwestę. W akcję zaangażowana była młodzież ze szkół łódzkich, miłośnicy historii i zabytków miasta, przewodnicy turystyczni, społecznicy oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W czasie Dnia Wszystkich Świętych do dobroczynnej akcji dołączyli również reprezentanci świata kultury, nauki, polityki, mediów oraz znani mieszkańcy Łodzi.

„To jest wyjątkowy dzień, który od lat jest dniem, w którym naprawdę identyfikujemy się z historią naszego miasta. Tegoroczna kwesta, która odbywa się w roku obchodów 600. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich, ma specjalne znaczenie: +Pamięci łodzian+. Myślę, że mieszkańcy Łodzi ponownie nie zawiedli, licznie uczestniczyli i byli zaangażowani” – oświadczył Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.