Przywrócenie komunikacji tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego po remoncie trasy o wartości 56 mln zł

Według informacji przekazanych przez władze miejskie Łodzi, opóźniony proces renowacji torowiska tramwajowego na ulicy Konstantynowskiej powinien zostać zakończony do połowy roku. Ten postęp ma umożliwić ponowne otwarcie komunikacji tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. Całość inwestycji szacowana jest na ok. 56 milionów złotych.

Na początku bieżącego roku, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski poinformował, że usługi linii tramwajowej 43 na trasie z Łodzi do Konstantynowa mają zostać wznowione w lipcu 2024 r. Aby jednak to możliwe, musi nastąpić zakończenie znacznie opóźnionej przebudowy torowiska na odcinku łódzkim linii podmiejskiej – od skrzyżowania Zdrowie do administracyjnej granicy miasta. Początkowo zakładano, że projekt zostanie ukończony w grudniu 2023 r., jednak nie udało się to ze względu na długotrwałe procedury formalne.

Obecnie potwierdzono nowy termin zakończenia modernizacji trasy, a potwierdzenie przyszło prosto z centrum aglomeracji. Małgorzata Loeffler, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi, dała do zrozumienia, że końcówka prac w czerwcu 2024 r. znacząco poprawi mobilność pomiędzy Łodzią a Konstantynowem, otwierając tym samym nowy rozdział w historii miejskiej komunikacji w regionie. Tramwaj podmiejski z Konstantynowa powinien więc wrócić do ruchu po sześciu miesiącach od pierwotnie zakładanego terminu i pięć lat po zawieszeniu usług w 2019 roku.

Przedstawicielka lokalnych władz podkreśliła również postęp prac na łódzkim odcinku trasy. Wspomniała, że wykonano już nowe koryto i pomocniczą podbudowę od małego mostu przy ulicy Krańcowej do zajezdni Brus. Podstawowa konstrukcja od ulicy Prochowej do ronda Andersa jest już gotowa. Układanie torów na około kilometrowym odcinku jest w toku – zauważyliśmy. Dodatkowo, wykonano fundamenty dla około 50 nowych słupów trakcyjnych.