Obchody 125-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi: Wielka Parada Tramwajów i Autobusów

Poprzednia parada autobusów, zorganizowana na celebrowanie 75 lat istnienia komunikacji autobusowej, przyciągnęła wielu widzów. Z tego powodu wiele osób zaczęło zastanawiać się, kiedy będzie możliwość obejrzenia zabytkowych tramwajów na łódzkich ulicach.

Odpowiadamy na te pytania. Początek historii komunikacji miejskiej w Łodzi przypada na grudzień roku 1898. To właśnie wtedy Łódź jako pierwsze miasto w Królestwie Polskim wprowadziło do eksploatacji tramwaje elektryczne. Co za tym idzie, w grudniu będziemy obchodzili jubileusz 125 lat komunikacji miejskiej w Łodzi.

Tak więc w niedzielę, 3 grudnia 2023 r., planujemy zorganizować Wielką Paradę Tramwajów i Autobusów dla uczczenia 125-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi. Podczas parady zaplanowano prezentację kilkunastu tramwajów – zarówno tych historycznych (na przykład takich jak Herbrand, Lilpop i Sanok), jak i najnowszych modeli, takich jak Moderus Gamma.

Ale to nie wszystko. Na paradę zaprosiliśmy także kilka zabytkowych autobusów, w tym takie modele jak Ogórek czy Ikarus. Wszystkie te pojazdy pochodzą z taboru MPK-Łódź, KMST oraz są własnością prywatnych kolekcjonerów.

Planujemy, że pojazdy te zostaną wystawione na al. Rodziny Poznańskich (w pobliżu dworca Łódź Fabryczna) o godzinie 9:00. O godzinie 10:00 rozpocznie się parada.