Gdzie na grzyby w Łodzi i okolicach?

W tym roku sezon grzybowy rozpoczął się dość szybko i intensywnie. Na przełomie lipca i sierpnia w lasach województwa łódzkiego zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby, a połowa sierpnia przyniosła nam obfity wysyp. Po krótkiej przerwie, intensywnych opadach i dość wysokiej, utrzymującej się temperaturze, czas na wysyp jesienny. Wszystkim poszukującym idealnego miejsca do zbierania grzybów, podpowiadamy kilka miejsc godnych odwiedzenia.

Propozycje dla niezmotoryzowanych

Brak samochodu nie oznacza braku możliwości wybrania się na grzybobranie! Gdy zaczyna się sezon grzybowy i jest obfity wysyp, nie trzeba jechać daleko za miasto by znaleźć grzyby. Czasem wystarczy wyprawa do pobliskiego parku lub lasu na obrzeżach miasta. Więc jeśli nie macie samochodu i nie planujecie dalekich wycieczek warto odwiedzić łódzkie parki. Jeśli chcecie wyrwać się odrobinę dalej od centrum, wspaniałym miejscem na poszukiwanie grzybów są Łagiewniki. Można tam łatwo dojechać dzięki komunikacji miejskiej. Do Łagiewnik prowadzą również ścieżki rowerowe, co ucieszy fanów wycieczek na dwóch kółkach. Las Łagiewnicki ma powierzchnię 1205 ha, a porastające go drzewa (dęby, sosny i brzozy) stwarzają wspaniałe warunki dla grzybów. Na poszukiwania grzybów możecie również udać się w okolice łódzkiego lotniska. Las Lublinek to ponad 90ha, na których również można trafić na podgrzybki, prawdziwki i inne gatunki grzybów.

Propozycje dla zmotoryzowanych

Jeśli posiadacie samochód i macie ochotę na wycieczkę na grzyby, na pewno znajdziecie w województwie łódzkim las, który przypadnie Wam do gustu. Z własnego doświadczenia możemy polecić Wam kilka miejsc wartych odwiedzenia.

  • Okolice Pabianic – tu warto zajrzeć do lasów w okolicach Chechła, Róży i Huty Dłutowskiej.
  • Lasy między Pabianicami i Tuszynem – okolice Prawdy, Rydzynek i Zofiówki.
  • Lasy Grotnickie – tu polecamy okolice miejscowości takich jak Karolew, Tkaczewska Góra, czy Luźmierz-Las.
  • Okolice Głowna – lasy w miejscowościach Skaratki lub Stanisławów.
  • Bełchatów – okolice Studzianek, lasy nad rzeką Widawka.
  • Puszcza Pilicka i Spalski Park Krajobrazowy – całość tych lasów obfituje w różnego rodzaju gatunki grzybów.

To kilka naszych propozycji na udane grzybobranie. Także jeśli szukacie nowego miejsca, lub nie macie jeszcze żadnej sprawdzonej miejscówki, śmiało możecie korzystać z powyższych propozycji. Życzymy udanego grzybobrania!