Analiza Rentier.io: najtańsze mieszkania na rynku wtórnym w Polsce

Platforma Rentier.io dokonała analizy szesnastu polskich rynków mieszkaniowych, aby określić miejsca, gdzie można nabyć najbardziej przystępne cenowo lokale na rynku wtórnym. Wyniki pokazały, że można stać się posiadaczem własnego mieszkania za jedyne 60 tysięcy złotych, jednak związane jest to z pewnymi kompromisami.

Rentier.io zbadali ceny nieruchomości dostępnych poprzez platformę SonarHome w sześciu największych miastach Polski – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku, jak również w dziesięciu mniejszych miastach – Gdyni, Szczecinie, Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Białymstoku, Częstochowie, Sosnowcu, Toruniu i Rzeszowie. Na podstawie tych danych wyłonili oferty z najniższymi cenami.

Badanie ujawniło, że w przypadku mniejszych miast możliwe jest zakupienie mieszkania już od 110 tysięcy złotych. Przykładem takiej nieruchomości jest 25-metrowe mieszkanie wymagające renowacji w Bydgoszczy. W Sosnowcu natomiast, za nieco większą kwotę – 117 tysięcy złotych, można nabyć 47-metrowy lokal. To mieszkanie, choć niewielkie, jest już zamieszkane przez lokatorów, którzy regularnie płacą czynsz, dzięki czemu nowy właściciel od razu zyskuje źródło dodatkowego dochodu.