Zmiana miejscowej historii: Przekształcenie dawnej zajezdni tramwajowej na Helenówku

Dawna zajezdnia tramwajowa usytuowana na łódzkim Helenówku zostanie zastąpiona przez nowy Zakład Techniki. Dotychczas Zakład funkcjonował przy ulicy Tramwajowej, ale teraz musi ustąpić miejsca dla przedłużenia linii ulicy Węglowej. Dawniej, hale te były miejscem pracy dla zespołu MPK-Łódź. Teraz miejsce to zostanie przekształcone w ciągu najbliższych dwóch lat, a elementy zabytkowej hali zostaną częściowo zintegrowane z nową budowlą. Na chwilę obecną trwa proces demontażu dachu dawnego budynku.

Hala tramwajowa, która ma ponad stuletnią historię, powstała w 1922 roku. Początkowo służyła jako stacja dla wagonów kursujących na trasie do Zgierza i Ozorkowa. Pierwsze wagony pochodziły z Rygi, ale od 1929 roku zaczęły pojawiać się tutaj wagony typu Lilpop LRL. Ze względu na fakt, iż na początku tamtego okresu hala nie była wyposażona w zaplecze socjalne ani warsztaty, taka infrastruktura została dodana dopiero później.

Od 1957 roku, tramwaje stacjonujące na Helenówku rozpoczęły obsługę linii miejskich. W tym samym czasie zdecydowano o likwidacji sąsiednich, starych warsztatów, co skutkowało późniejszym rozbudowaniem hali z 1922 roku.