Władze Łodzi zaciągają kredyt na setki milionów

Władze miasta Łodzi starać się będą o ponad 300 milionów złotych kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Łódzcy radni zajmą się tym projektem podczas obrad, które zaplanowane zostały na 1 czerwca. Uzyskane z kredytu pieniądze zostaną przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje, część z tej kwoty pozwoli również spłacić część obecnego deficytu budżetowego.

Łódź zadłuża się.

Obecny deficyt budżetowy Łodzi wynosi niemal 650 milionów złotych. Bazując na prognozach finansowych, do końca roku ma to już być ponad 850 milionów złotych. Całkowite zadłużenie Łodzi ma pod koniec roku wynosić aż 4 miliardy i 37 milionów zł. Oznacza to, że niemal każdy mieszkaniec tego miasta posiada dług w wysokości 6 tys. zł. Władze miasta aktualną sytuację finansową argumentują przede wszystkim rosnącą inflacją.

Kredyt na 20 lat.

Jeżeli podczas nadchodzących obrad radni miasta zadecydują o wnioskowaniu o udzielenie kredytu na sumę 300 milionów złotych, ma on zostać spłacony do roku 2040. 100 mln zł miałoby zostać wybranych jeszcze w tym roku, zaś pozostała kwota do 2024 r. Nie wiadomo na ten moment, na jakie inwestycje przeznaczone miałyby zostać środki uzyskane z ewentualnego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.