Łódź otrzyma miliony złotych na pomoc uchodźcom z Ukrainy

UNICEF, a więc Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, zobowiązał się przekazać ponad 36 milionów złotych wsparcia w związku z kryzysem uchodźczym i trwającą za naszą wschodnią granicą wojną, której ofiarą padła Ukraina. Uzyskane z UNICEF-u pieniądze zostaną przeznaczone na, między innymi, integrację dzieci oraz młodzieży, a więc naukę języka polskiego, wsparcie medyczne i edukację. Środki te pozwolą również wesprzeć pojedyncze rodziny, jak i całe społeczności, które zdecydowały się przyjąć – nieodpłatnie – pod swój dach uchodźców, którzy uciekają przed wojną.

Coraz więcej uchodźców w Łodzi.

Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, podkreśla, że w mieście znajduje się ogromna ilość uchodźców, którzy potrzebują natychmiastowego wsparcia w wielu aspektach życia. Według różnych szacunków ponad 15% mieszkańców Łodzi stanowią obywatele Ukrainy.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Otrzymane z UNICEF-u pieniądze mają w głównej mierze sprostać potrzebom dzieci i młodzieży, które – wraz z rodzinami – zmuszone zostały do opuszczenia swojego kraju. Plany zakładają, między innymi, przygotowanie łódzkich szkół do przyjęcia uchodźców, zorganizowanie zajęć integracyjnych czy językowych. Zakupiony zostanie również sprzęt komputerowy, który ma ułatwić naukę języka, jak i przedmioty codziennego użytku, takie jak meble – wszystko to trafić ma do szkół podstawowych, średnich, przedszkoli oraz żłobków. Wsparcie finansowe ze strony UNICEF-u pozwoli również poszerzyć dotychczasowy program opieki medycznej. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane w ciągu najbliższych, kilku dni.