W Łodzi zrobi się zielono. Mieszkańcy otrzymają parki leśne i nowe drzewa

Mieszkańcy Łodzi wciąż narzekają na zbyt małą ilość zieleni w mieście. Niebawem może się to zmienić. Urząd Miasta Łodzi zaplanował kilka działań, które mają zwiększyć ilość zieleni i zmniejszyć ilość otaczającego nas betonu. W planach jest nie tylko gruntowna przebudowa Placu Dąbrowskiego. Na łodzian czeka wiele więcej. Już niebawem zaczną się jesienne nasadzenia drzew. Oprócz tego władze Łodzi postanowiły stworzenie parków parków leśnych o łącznej powierzchni 60 hektarów. Dobrą wiadomością jest to, że to dopiero początek, a w planach są kolejne zielone tereny w mieście.

Jesienne nasadzenia drzew

Chociaż rozpoczęte już nasadzenia drzew nazwano jesiennymi, mają one potrwać do końca tego roku. Dzięki tym zabiegom, już wiosną przyszłego roku na wielu ulicach, a także w wielu łódzkich parkach ma się zrobić zdecydowanie bardziej zielono. Pierwsze nasadzenia rozpoczęły się już jakiś czas temu. Prace rozpoczęły się od posadzenia ogromnej ilości krzewów. Wykonawcy posadzili prawie 1500 sadzonek w parku Staszica. Pojawiły się tam między innymi róże, wrzosy, lawenda oraz szałwia. Nowe krzewy pojawiły się też w pasażach Rubinsteina i Józefowskiego. W niektórych łódzkich parkach posiano również łąki kwietne, które zachwycą nas na wiosnę. Nie zabraknie także nowych drzew. Już wkrótce zostaną one posadzone przy wielu łódzkich ulicach. Możemy się spodziewać, że już niebawem zazielenią się takie ulice jak Bartoszewskiego, Józefiaka czy Brzezińska. Łącznie Łódź do końca roku zyska 2 tysiące drzew i prawie 11 tysięcy nowych krzewów.

Parki leśne zamiast kolejnych obszarów pod zabudowę

Urząd Miasta Łodzi podjął bardzo ważną i oczekiwaną przez mieszkańców Łodzi decyzję. W pięciu miejscach naszego miasta, tereny, które miały być przeznaczone pod zabudowę, będą terenami zielonymi. Właśnie tam powstaną parki leśne. Wszystko zaczęło się od protestów mieszkańców Marysina i Rogów, którzy walczyli o teren znany jako „Zielona Ostoja”. Na tym obszarze miały powstać kolejne zabudowania, jednak protestujący wywalczyli objęcie Ostoi ochroną i przekształcenie jej w 14-hektarowy park. Podobne parki powstaną przy ulicach Podchorążych, Relaksowej i Janowskiej. W planach są również kolejne tego typu parki leśne. Oczekiwania co do ich wyglądu przedstawili mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Parki leśne mają różnić się od parków miejskich. UMŁ postanowił ograniczyć swoją ingerencję w wygląd terenów zielonych do minimum. Parki leśne będą ogólnodostępne dla mieszkańców. Powstaną w nich naturalne ścieżki, a także miejsca do odpoczynku. Możemy spodziewać się także nowych nasadzeń roślinności oraz ścieżek edukacyjnych.