Ciekawe miejsca do zwiedzania w Łodzi i regionie. Spała i okolice

Korzystając z pięknej, jesiennej aury, która już niedługo może nas opuścić, warto wybrać się na wycieczkę. Dzisiaj wrócimy do naszego cyklu, dotyczącego ciekawych miejsc do zwiedzania w Łodzi i regionie. Tym razem wybierzemy się na południowy wschód województwa i podpowiemy Wam, co możecie zwiedzić w okolicach Spały. To doskonały kierunek na krótką, weekendową wyprawę całą rodziną. W tych okolicach nie będzie najmniejszego problemu ze znalezieniem noclegu oraz atrakcji dla młodszych i starszych.

Spała

Spała to niewielka miejscowość, która znajduje się 7 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Położona jest na malowniczych terenach w okolicach Pilicy. Otaczają ją ogromne lasy w skład których wchodzi Spalski Park Krajobrazowy. Najbardziej charakterystycznym punktem w Spale jest wieża ciśnień, choć wiele osób kojarzy tę miejscowość z Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich. Poza tymi dwoma obiektami w Spale warto odwiedzić kościół Matki Bożej Królowej Korony Polski. W jej pobliżu znajduje się również park, do którego możemy udać się na spacer. Odwiedzając Spałę nie zapomnijmy o posągu żubra, moście generała Tadeusza Buka. Przy odrobinie szczęścia zwiedzający Spałę mogą załapać się na wycieczkę specjalną spalską kolejką elektryczną, dzięki której zobaczą wszystkie wymienione wcześniej atrakcje. Po takim intensywnym zwiedzaniu polecamy skorzystać z bogatego zaplecza gastronomicznego.

Spalski Park Krajobrazowy

Spalski Park Krajobrazowy powstał w 1995 roku. Obejmuje malownicze tereny doliny rzeki Pilicy, wraz z otaczającymi ją lasami spalskimi. Cały park zajmuje aż 128 km² powierzchni. Jego piękno możemy podziwiać spacerując wyznaczoną ścieżką edukacyjną „Rezerwat Spała”. Warto się dobrze przygotować, ponieważ cały spacer może zająć nawet 2 godziny, w zależności od wybranego wariantu trasy.

Jeżeli wciąż macie ochotę na więcej, w okolicach Spały znajdziecie jeszcze wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Można odwiedzić Ośrodek Hodowli Żubrów, czy też zwiedzić tajemniczy bunkier w Konewce. Warty do odwiedzenia jest także Szaniec Hubala. To tylko niektóre z wielu atrakcji, które oferują nam Spała i Spalski Park Krajobrazowy. Zachęcamy do samodzielnego odkrywania tych malowniczych terenów. Jeśli jednak macie trochę więcej czasu i ochotę na dłuższą wyprawę, polecamy odwiedzanie innych ciekawych i nieoczywistych miejsc w całej Polsce. Ciekawa może się okazać wycieczka do Zabrza, do którego zwiedzania zachęcał Tomasz Zubilewicz!