Urolog w Warszawie- specjalista ds. zdrowia układu moczowego

Urolog to lekarz zajmujący się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jakie choroby leczy? Kiedy warto się do niego udać? Jakie znaczenie ma regularne wykonywanie badań np. PSA, czyli antygenu specyficznego dla gruczołu krokowego?

Urolog – czym się zajmuje?

Lekarz urolog Warszawa zajmuje się leczeniem dorosłych i dzieci, którzy mają problem z prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego. Najczęstsze schorzenia, z którymi zgłaszają się do niego pacjenci to:

  • Choroby prostaty – urolog Warszawa Bielany to specjalista w dziedzinie diagnostyki i leczenia problemów związanych z gruczołem krokowym. Oprócz badania oraz usg, do postawienia diagnozy niezbędne jest wykonanie PSA. To antygen specyficzny dla gruczołu krokowego.

  • Choroby nerek – urolog prywatnie zajmuje się problemami związanymi z nerkami, takimi jak kamienie nerkowe, infekcje czy różnego rodzaju uszkodzenia.

  • Choroby układu moczowego u kobiet – urolog Warszawa oferuje pomoc w leczeniu infekcji dróg moczowych czy problemów z nietrzymaniem moczu.

  • Problemy z układem moczowym u dzieci – specjalista urolog diagnozuje i leczyć wrodzone wady układu moczowego u dzieci.

  • Problemy z układem rozrodczym mężczyzn – specjalista zajmuje się także leczeniem zaburzeń erekcji, bezpłodności, brakiem libido.

Konsultacja urologiczna kiedy jest niezbędna?

Lekarz urolog przyjmuje zarówno w ramach NFZ, jak i w gabinetach prywatnych. Jest wiele objawów, które powinny skłonić do wizyty u tego specjalisty. Główne z nich to:

  • Problemy z oddawaniem moczu – ból, pieczenie, trudności z oddawaniem moczu, częstomocz, nietrzymanie moczu to sygnały, że z układem moczowym dzieje się coś złego i warto skonsultować to z lekarzem.

  • Ból w okolicach dolnego brzucha lub dolnej części pleców – ból w tych obszarach może wskazywać na problemy z nerkami lub prostatą.

  • Obecność krwi w moczu – to poważny sygnał alarmowy, który wymaga szybkiej wizyty u urologa.

  • Problemy z erekcją, libido lub płodnością – mężczyźni, którzy mają problem z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji, powinni umówić się na wizytę u urologa.

  • Profilaktyka – mężczyźni po 50. roku życia powinni regularnie badać się u urologa, wykonywać badanie per rectum,  usg układu moczowego oraz badania PSA, pozwalające monitorować zdrowie gruczołu krokowego. Badanie to pomaga wykryć ewentualne zmiany, które mogą sugerować obecność raka prostaty.

PSA – badanie i norma

PSA badanie to test krwi, który mierzy poziom PSA w organizmie. PSA to białko wytwarzane przez komórki gruczołu krokowego, a jego poziom może wzrastać w przypadku różnych problemów, w tym raka prostaty. Norma PSA całkowitego wynosi zazwyczaj mniej niż 4 ng/ml. Wyższe wartości niekoniecznie wskazują na raka prostaty i mogą być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak infekcje, zaburzenia hormonalne czy przerost gruczołu krokowego.

Gdzie znaleźć dobrego urologa w Warszawie?

Mieszkańcy Warszawy mogą bez trudu znaleźć dobrego lekarza urologa, przyjmującego w placówkach publicznych i prywatnych gabinetach medycznych. Urolog Warszawa Bielany to specjalista z wieloletnim doświadczeniem, cieszący się dobrymi opiniami wśród pacjentów. W ośrodku medycznym na pacjentów czeka m.in. urolog dziecięcy, który pomaga najmłodszym. Centrum medyczne zapewnia wysokiej klasy sprzęt, dostępność do szerokiej gamy badań, w czasie wizyty można wykonać min. usg.

Urolog to specjalista ds. zdrowia układu moczowego. Osoby, które podejrzewają choroby układu moczowo-płciowego nie powinny zwlekać, tylko umówić się na wizytę do tego lekarza. Regularne badania, w tym badanie PSA, mogą pomóc we wczesnym wykryciu ewentualnych chorób, a to zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Warto pamiętać, że dbanie o zdrowie układu moczowego ma duże znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.