Ulice Ogrodowa i Północna zmienią się w Bulwary Północne

Łódź zmienia się nieprzerwanie od kilku lat. Pojawiły się nowe biurowce, odnawiane są zabytkowe kamienice oraz mnóstwo ulic przechodzi generalne remonty. Zmiany na lepsze widać gołym okiem. Jednak wiele inwestycji jeszcze przed nami. W ścisłym centrum, między innymi, planowany jest generalny remont odcinków ulic Ogrodowej i Północnej. Po przebudowie fragment od ulicy Zachodniej do ulicy Franciszkańskiej przekształci się w Bulwary Północne.

Remont Ogrodowej i Północnej – co nas czeka?

Remont odcinków od ulicy Zachodniej do Nowomiejskiej i dalej do ulicy Franciszkańskiej to z pewnością ogromna inwestycja. Czeka nas wymiana nawierzchni i oświetlenia, a także torów tramwajowych. Czego jeszcze możemy się spodziewać? Miasto zapowiada, że przestrzeń ta ma być przyjazna dla kierowców, pieszych a także rowerzystów. Po obydwu stronach drogi powstaną nowe chodniki przystosowane dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Wzdłuż całej drogi ma również powstać szeroka i wygodna ścieżka rowerowa. Cała przestrzeń, zgodnie z projektem, ma obfitować w roślinność. Wzdłuż Bulwarów Północnych mają pojawić się klony, kasztanowce i dęby, a także krzewy róż i hortensji. Staną tam również ławeczki dla pieszych, a w planach pojawiają się także punkty gastronomiczne i kawiarnie. Remont ma rozpocząć się jeszcze pod koniec tego roku i potrwać dwa lata. Oprócz przebudowy ulic Ogrodowej i Północnej, w centrum czeka nas również remont ulic Podrzecznej i Wolborskiej, a także modernizacja Starego Rynku i parku Staromiejskiego.

Łódź stawia na zieleń?

Nie trudno zauważyć, że coraz częściej, podczas remontów dróg i przestrzeni miejskich, wykonawcy starają się umieścić jak najwięcej zieleni. To bardzo ważne by jak największą, możliwą przestrzeń zagospodarować roślinami, nie betonem. Bulwary Północne to jedna z wielu inwestycji, które skupiają się na wkomponowaniu w przestrzeń miejską zieleni. Ostatnio coraz głośniej jest o projekcie przebudowy Placu Dąbrowskiego. Obecnie, plac przed Teatrem Wielkim, to ogromna betonowa przestrzeń, z której cieszą się chyba jedynie młodzi ludzie jeżdżący tam na deskorolkach i rolkach. Projekt ten przewiduje zerwanie części betonowych płyt i zastąpienie ich roślinnością. Rośliny posadzone na Placu Dąbrowskiego mają okalać wejście do Teatru Wielkiego oraz znajdującą się przed nim fontannę. Tak zmienione miejsce ma zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oprócz Placu Dąbrowskiego, miasto planuje również zmiany na Placu Wolności, a także szuka kolejnych miejsc, gdzie istnieje potrzeba zmian z betonu na zieloną przestrzeń.