Szlakiem Łódzkich zabytków – ul. Piotrkowska

Łódź jest miastem stosunkowo nowym. Jego historia rozpoczęła się w 1423 roku, niestety nie zachowały się z tamtych czasów żadne znaczące budowle. Pomimo tego nie można odmówić temu miastu uroku. Jednym z najpiękniejszych zakątków jest tutaj ulica Piotrkowska, przy której znajdziemy wiele znaczących budynków.
 

Uroki Ulicy Piotrkowskiej

 
Dzieje części ulicy rozpoczęły się w XIX wieku, z tamtych czasów pochodzi spory kawałek zabudowy. Znajdziemy na niej architekturę, która jest niezwykle charakterystyczna dla Łodzi. Szczególną uwagę przyciąga jej odcinek rozciągający się od rynku do al. Mickiewicza. To właśnie tutaj znajdziemy najpiękniejsze budynki w mieście. Sprawdź, co warto zobaczyć na tej znamienitej ulicy miasta Łódź.
 

Kamienica Scheiblera

 
Budynek powstał w 1881 r. na planie litery U. Jest to kamienica przepięknie zdobiona z elementami neorenesansowymi i neobarokowymi. Pierwotnie mieścił się tu skład towarów fabryki Karola Scheiblera, a w późniejszym czasie działała tam fabryka oraz drukarnia.
 

Dom Petersów

 
Dom Petersów jest budynkiem z 1861 r., zbudowanym na planie litery L. W przeszłości miała funkcję mieszkalną i handlową. Działał tu szynk oraz cukiernia.
 

Dom Bankowy Landaua

 
Budynek powstał w 1903 r., zgonie z projektem przez Stanisława Grochowicza i Gustawa Landaua-Gutentegera. Wykonano go w stylu secesyjnym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pierwotny bank funkcjonował do 1925 roku. W późniejszym czasie funkcjonował tu inny bank, a także szpital.
 

Esplanada

 
To kamienica z 1909 roku, z fasadą w stylu secesyjnym. Jest ona dawnym Domem Handlowym Hugo Schmechela i Juliana Rosnera. W późniejszym okresie mieściły się tu różne punktu usługowe, na przykład sklep czy cukiernia. Dzisiaj budynek jest odremontowany i służy gastronomii.
 
Oczywiście to nie wszystkie zabytkowe budynki, które możemy spotkać na Piotrkowskiej. Serdecznie zapraszamy do samodzielnej eksploracji tego niezwykle ciekawego i urokliwego miejsca.