Kościół św. Józefa, dawniej nazywany Kościół pw. Wniebowzięcia NMP to najstarszy łódzki kościół. Jest on rzymskokatolickim kościołem parafialnym, który znajduje się przy ul. ogrodowej. Budynek jest wykonany z drewna i trzeba przyznać, że nadaje miejscu, w którym stoi niepowtarzalny klimat.
Kościół św. Józefa – historia
Kościół powstał w latach 1765- 68, na Placu Kościelnym Starego Miasta. Powstał on w efekcie dużego zniszczenia poprzedniego kościoła. Budowę sfinansował biskup Ostrowski. Budynek został konsekrowany w 1768 roku. Przy kościele znajduje się stara drewniana dzwonnica z XVIII wieku, a sam budynek posiada niewielką wieżę.
Do budowy kościoła wykorzystano modrzew, a całą bryłę zaplanowano na planie prostokąta. Kościół na 8 metrów szerokości i 14 długości. Nie była to zatem zbyt wielka budowla.
Kościół został rozbudowany w latach 30 XX wieku, kiedy powiększono go do 30 metrów. Zgodnie z zapiskami kościół przeniesiono na obecnie miejsce w 1888 roku. We wnętrzu umieszczono obraz św. Mikołaja. Przeprowadzka kościoła odbyła się za pomocą rąk robotników z fabryki Poznańskiego.
W 1910 dokonano kolejnej rozbudowy. Dobudowano nowe mury boczne, kaplice oraz przebudowano prezbiterium. Udało się również kupić ziemie przylegające do kościoła i urządzić tam park. Po tych wydarzeniach zakupiono także nowe ołtarze.
Dzisiaj kościół jest dostępny dla wiernych. Od 2008 roku odbywają się tam msze. To miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki sakralnej. Doskonała okazja do odwiedzić nadarza się zwłaszcza w tym roku, kiedy Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Świętego Józefa, który jest patronem osób w niebezpieczeństwie, cierpiących, zmuszonych do ucieczki, tych, którzy są odepchnięci oraz opuszczeni. W tym szcególnym czasie można dostąpić Odpustu zupełnego, odmawiając modlitwę do świętego Józefa.