Transformacja zabytkowej zajezdni tramwajowej na Helenówku w łódzkim Zakładzie Techniki

Ponad wiekową, ale obecnie nieużywaną zajezdnię tramwajową, położoną w łódzkim Helenówku, czeka gruntowna metamorfoza. Miejsce to zostanie przekształcone w nowoczesny Zakład Techniki, gdzie będą naprawiane i modernizowane łódzkie tramwaje. Projekt ten jest planowano wykonać za sumę 129 milionów złotych, a jego realizacja ma potrwać dwa lata.

Zajezdnia Helenówek, usytuowana przy ulicy Zgierskiej, została utworzona w 1922 roku. Pełniła funkcję głównej zajezdni dla Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Niestety, w 2012 roku obiekt ten został zamknięty ze względu na zły stan techniczny budynku.

Teraz, po ponad dekadzie od zamknięcia, obszar zajezdni przejdzie gruntowną transformację. Część elementów obiektu znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, co dodaje projektowi szczególnego charakteru. Po dwuletnim okresie remontu i modernizacji, teren ten stanie się nowym domem dla Zakładu Techniki MPK-Łódź. Obecnie zakład ten mieści się przy ulicy Tramwajowej.

Nowa lokalizacja na Helenówku stanie się miejscem naprawy i modernizacji tramwajów z Łodzi. Co więcej, będą tam również produkowane specjalistyczne części i podzespoły niezbędne do utrzymania taboru w sprawności.