Śródmieście Łodzi stawia na zieleń – efekt XI edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Inicjatywa mieszkańców Śródmieścia Łodzi, którzy aktywnie uczestniczyli w głosowaniu XI edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, zaowocowała decyzją o realizacji 17 projektów ulepszających ich osiedla. Głównym celem tych działań jest poprawa codziennego życia mieszkańców tej części miasta.

A jakie projekty cieszyły się największym uznaniem wśród łodzian żyjących w Śródmieściu? Okazało się, że to propozycje związane z zielonymi inwestycjami. Także zwrócenie uwagi na naturę stało się priorytetem dla mieszkańców centrum Łodzi.

Pod hasłem „Mniej chodnika, więcej zieleni” planowane są działania na terenie centralnej części miasta. W obszarze skrzyżowania trasy W-Z i Piotrkowskiej, przy Alei Kościuszki oraz w pobliżu centrum handlowego przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Sienkiewicza, mocno betonowe tereny staną się bardziej przyjazne dla mieszkańców i środowiska. Zamiast kamieni i kostki brukowej, pojawią się nowe krzewy, które nie tylko upiększą okolicę, ale także przyczynią się do ograniczenia poziomu hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Podobne zmiany czekają mieszkańców osiedla Radiostacji, u których wejść na osiedle zdobić będą dodatkowe kwitnące drzewa i krzewy, tworzące pięć „zielonych bram”, m.in. przy ulicach Solskiego, Zelwerowicza i Krzywickiego.

Zadba się również o tereny wypoczynkowe, instalując nowe ławki na skwerach. Wzdłuż ulicy Narutowicza zaplanowano rewitalizację, w efekcie której powstaną tam kwitnące krzewy różane. Park Staszica ma odzyskać swój dawny blask dzięki odnowie ceglanego ogrodzenia i ławek, posadzeniu nowej trawy oraz kwiatów wokół pomnika. Roślinność tam rosnąca zostanie poddana pielęgnacji. Podobne działania czekają park Matejki.