Rezultaty wyborów parlamentarnych 2023 w województwie łódzkim

Informacje na temat końcowych wyników wyborów do Sejmu, które odbyły się w roku 2023 na terenie całego województwa łódzkiego, zostały oficjalnie ogłoszone. Na tym obszarze do zdobycia było łącznie 31 miejsc w parlamencie. Po podliczeniu głosów okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość (PiS) otrzymało 15 mandatów, a pozostałe 16 przypadło różnym ugrupowaniom politycznym, które dotychczas stanowiły opozycję.

Nie przyniosło to jednak dużego zaskoczenia, jeśli chodzi o podział mandatów między okręgami. Koalicja Obywatelska utrzymała swoją dominującą pozycję w okręgu łódzkim, a dwa inne okręgi – sieradzki i piotrkowski – zdecydowały się na PiS, który zdobył tam równą ilość mandatów. Co jest jednak nieco zaskakujące, to wybór konkretnych osób jako reprezentantów poszczególnych komitetów wyborczych. Szczególnie dotyczy to okręgu łódzkiego, gdzie nastąpiła największa rotacja posłów i posłanek.

Na tle ostatnich wyborów, Prawo i Sprawiedliwość w województwie łódzkim straciło dwa miejsca w Sejmie; po jednym w okręgach sieradzkim i łódzkim. Partia ta doznała również straty w Senacie, tracąc jeden mandat na rzecz okręgu numer 26, obejmującego powiaty łaski, pabianicki i zgierski.