Ostatnie wybory w okręgu łódzkim: zaskakujące zmiany na politycznej scenie

Analizując rezultaty ostatnich wyborów do Sejmu w okręgu łódzkim, można zauważyć istotne przetasowania. Koalicja Obywatelska cieszyła się największym poparciem, uzyskując 41 procent głosów. Tymczasem, Prawo i Sprawiedliwość, zdobyło ledwie 27 procent głosów. Jest to znaczna różnica, zwłaszcza jeśli porównamy te wyniki z poprzednimi wyborami sprzed czterech lat, gdy KO otrzymała 36 procent poparcia, a PiS – 32 procent.

Zwycięzca wyborów, Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, zyskał zaufanie ponad 87 tysięcy wyborców. Z kolei reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, którzy uzyskali mandat to Waldemar Buda oraz Zbigniew Rau. Poza nimi do Sejmu wejdzie również Tomasz Trela z listy Lewicy. Ewa Szymanowska będzie natomiast reprezentować Trzecią Drogę.

Wspomnijmy o wyborach z 2019 roku. Wtedy to zwycięstwo w okręgu łódzkim przypadło Koalicji Obywatelskiej z wynikiem prawie 36 procent poparcia, a Prawo i Sprawiedliwość uplasowało się na drugim miejscu z wynikiem nieznacznie przekraczającym 32 procent.

Wśród posłów wybranych z listy Koalicji Obywatelskiej na pewno zasiądzie Dariusz Joński. Ponad 87 tysięcy wyborców postanowiło powierzyć mu swoje głosy. Warto przypomnieć, że cztery lata temu w Łodzi pierwsze miejsce na liście KO zajmował Tomasz Zimoch, obecny poseł Trzeciej Drogi. Jego obecne miejsce zameldowania to Wrocław, gdzie w 2019 roku zdobył ponad 47 tysięcy głosów.