Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Łodzi – gdzie są i jakie śmieci można do nich zawieźć?

Dzikie wysypiska śmieci są ogromnym problemem w Łodzi. Miejskie lasy i tereny zielone zasypane są przez różnego rodzaju odpady. Prawdopodobnie wielu mieszkańców naszego miasta nie wie, co może zrobić z odpadami, których na co dzień nie odbiera MPO. Od czasu, gdy segregacja odpadów jest obowiązkowa, są śmieci, których nie możemy wrzucić do puszki, czy do worków z plastikiem lub papierem. W takim razie co zrobić z takimi rzeczami? Z pomocą przychodzą nam PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Gdy takie Punkty zyskają na popularności z pewnością ograniczy się problem zaśmieconego środowiska.

Czym są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych?

W Łodzi działają aż 3 Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK to miejsce, w którym każdy mieszkaniec Łodzi może bezpłatnie oddać śmieci. Możemy tam zawieźć również odpady, których nie wolno samodzielnie wyrzucić i należy poddać je utylizacji. Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych udać może się każdy mieszkaniec Łodzi, w niektórych przypadkach pracownicy Punktów mogą weryfikować nasze dane. Ważne jest, żeby odpady, które zawozimy do PSZOK-u były odpowiednio posegregowane i przygotowane. W Punktach nie można oddawać odpadów, które na co dzień odbiera Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Istnieją również limity, które obejmują każdego mieszkańca. W PSZOK-u można zostawić do 4 opon samochodowych rocznie, do 1500 kg odpadów i pozostałości po budowach i remontach, a także do 1500 kg mebli i wszelkich odpadów wielkogabarytowych. Warto wspomnieć o tym, że Łódź nie jest jedynym miastem, które posiada takie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów. Istnieją również w innych miastach w całej Polsce, na przykład w Krotoszynie.

Jakie odpady przyjmują PSZOK-i?

Zgodnie z informacją podaną na stronie Urzędu Miasta Łodzi w PSZOK-ach możemy oddać między innymi:

  • elektrośmieci,
  • opony,
  • odpady po remontowe i budowlane,
  • przeterminowane leki,
  • baterie,
  • meble,
  • kartony.

Pełna lista z obowiązującymi limitami znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

Adresy PSZOK-ów i godziny otwarcia.

W Łodzi działają 3 Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Pierwszy z nich znajduje się przy ul. Granicznej 2. Otwarty jest w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 7-12. We wtorki i piątki Punkt działa od godziny 14 do godziny 19. Drugi Punkt znajdziemy przy ul. Kasprowicza 10. Godziny otwarcia są takie same jak w pierwszym Punkcie. Ostatni z PSZOK-ów znajduje się przy ul. Zamiejskiej. W tym punkcie odpady można zostawić również w soboty w godzinach 7-13. Punkt otwarty jest także we wtorki od 7 do 20 i również w inne dni tygodnia od 7 do 18.