Nowy kompleks budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych w centrum Łodzi

W ramach specustawy mieszkaniowej, potocznie nazywanej lex deweloper, planowane są dwie główne inwestycje. Pierwsza dotyczy sześciopiętrowego bloku mieszkalnego, druga zaś przewiduje adaptację i rozbudowę historycznej hali przemysłowej na obiekt o funkcji handlowo-usługowej, rekreacyjnej i sportowej.

Jest to kolejny wniosek budowlany zgłoszony w mieście Łódź na podstawie lex deweloper. Przedmiotowa inwestycja ma być zlokalizowana na ulicy Rzgowskiej 9a-17a. Nie jest jednak planowana jako tradycyjna zabudowa frontowa, ale jako część składowa kwartału między ulicami Rzgowską, Pabianicką, Bednarską oraz Placem Niepodległości. Położenie projektowanego kompleksu przylega do terenów zajmowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności oraz Park im. Legionów.

Głównym elementem tego projektu ma być budynek mieszkalny z dwiema klatkami schodowymi, mający od 50 do 105 mieszkań. Dodatkowo przewiduje się stworzenie podziemnego parking wielostanowiskowego. Komplementarnym aspektem inwestycji jest konwersja i rozbudowa dawnej hali przędzalniczej na obiekty handlowo-usługowe oraz rekreacyjno-sportowe.

Hala, której początki sięgają 1890 roku, została gruntownie przebudowana w 1961 roku, kiedy to zastąpiono drewniane elementy konstrukcji na żelbetowe. Wniosek inwestora podkreśla potrzebę rewitalizacji tego obszaru, który „znacznie zdegradowany jest zarówno strukturalnie, jak i społecznie”. Obiekt znajduje się w sąsiedztwie historycznych budynków fabrycznych należących dawniej do Zespołu Fabrycznego Towarzystwa Akcyjnego Manufaktur Wełnianych.