Najpiękniejsze szlaki województwa łódzkiego cz. 1

Lato w pełni, a pogoda zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych. W województwie łódzkim nie brakuje miejsc do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Wybierz się z nami w wirtualny spacer po najpiękniejszych szlakach rowerowych.
 

Szlak Bursztynowy

 
Szlak Bursztynowy jest niezwykle długi i nie jest możliwe pokonanie go w jeden dzień. Całość liczy 250 kilometrów i wyznaczono go w tym samym miejscy, gdzie niegdyś podróżowali kupcy Cesarstwa Rzymskiego. Ich drogi prowadziły po cenny bursztyn, stąd wzięła się nazwa szlaku.
 
Szlak podzielono na dwie części Nadwarciański i Nadbzurzański. Oba były niezwykle ożywionymi regionami i wiele z zabudowań i zabytków, które niegdyś znajdowały się na jego trasie, przetrwało do dziś. Znajdziemy tam klasztory, pałace, parki oraz niezwykłe dworki.
 
Całość doliny Warty, na której położony jest szlak położona, jest w obszarze Natura 2000 i jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Znajdziemy tu niecodzienne ptaki oraz przepiękne drzewa i kwiaty. Na terenie szlaku znajdują się parki krajobrazowe Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki.
 
Wycieczka w te rejony obfitować będzie w atrakcje, a także dostarczy nam mnóstwa rozrywki.
 

Szlak Grunwaldzki

 
Nazwa szlaku powstała od Bitwy pod Grunwaldem. Jego powstanie zainicjowano, aby uczcić 600 rocznicę tej pamiętnej bitwy. Wyznaczono go w obrębie historycznej trasy, jaką pokonał Jagiełło w drodze na to ważne wydarzenie. Całość ma 175 kilometrów i prowadzi częściowo przez drogi utwardzone.
 
Na trasie będziemy mogli podziwiać Kościół św. Mikołaja w Żarnowie, Opactwo cystersów w Sulejowie, Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu. Znajduje się tutaj Sulejowski Park Krajobrazowy, Zalew Sulejowski, Rezerwat Przyrody Lubiaszów, Bolimowski Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Rawka oraz Rezerwat przyrody Kruszewiec.