Szlakiem Łódzkich zabytków – Ratusz

Ratusz w Łodzi znajdziemy na Rynku Nowego Miasta, czyli na placu Wolności. Budynek został zbudowany w 1827 roku i był on pierwszym murowanym budynkiem na terenie miasta. Zbudowano go zgodnie z projektem Bonifacego Witkowskiego. Reprezentuje styl klasycystyczny, który przyciąga swoim nieodpartym urokiem.

Historyczne początki

 
Budynek ratusza w przeszłości miał za zadanie pełnić funkcję mieszkania dla burmistrza, a także być miejscem, gdzie znajdowało się archiwum, skarbiec, sala obrad, a nawet areszt. Funkcję te z powodzeniem pełnił do wybuchu pierwszej wojny Światowej, kiedy to bomba zniszczyła jego część.
 
Podjęto decyzję o jego remoncie, który zrealizowano niezwykle skrupulatnie. Zachowano dawną stylistykę oraz zadbano o solidne wykończenia. Po remoncie budynek został siedzibą Wydziału Podatkowego, Zdrowotności oraz Wydział Ksiąg Ludności.
 

Budowa Nowego Ratusza w Łodzi

 
Niedługo Stary Ratusz będzie miał solidną konkurencję. Właśnie wyłoniono najlepszy projekt budowy nowego Ratusza. Do konkursu przystąpiło wiele zespołów, jednak wygrał ten, który w największym stopniu nawiązywał do tradycji. Ma on być połączeniem stylistyki starego XIX wiecznego budynku z nowoczesną elegancją. Konkurs wygrał zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP, a w nagrodę otrzymali oni 80 tysięcy złotych. Przyznano też dalsze nagrody, w tym aż 3 trzecie miejsca. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i mamy nadzieje, że Nowy Ratusz wkrótce będzie mógł cieszyć oko wszystkich mieszkańców.
 
Nowy Ratusz pozwoli na przeniesienie wszelkich organów władzy w jedno miejsce, co niezwykle ułatwiło działania biurokratyczne, ale będzie także ułatwieniem dla petentów. O obecnej chwili komórki władzy znajdują się w aż 23 punktach, co nie tylko jest uciążliwe dla mieszkańców, ale również opóźnia komunikacje i zmusza urzędników do ciągłego przemieszczania.
 
Rozstrzygnięcie konkursu to pierwszy krok ku nowemu bardziej przyjaznemu miastu. Już nie możemy się doczekać dalszych kroków i finalizacji budowy Ratusza.