Szlakiem Łódzkich zabytków – Księży Młyn

To jeden z najciekawszych i najcenniejszych zabytków w Łodzi. Jego wyjątkowość polega na tym, że był on miastem w mieście. To samowystarczalny kompleks, zawierający wszelkie niezbędne elementy potrzebne do przeżycia mieszkańców. Odwiedzając Łódź, koniecznie trzeba tutaj wstąpić.
 

Księży Młyn — historia

 
„Miasto” zostało założone w XIX wieku przez Karola Scheiblera, który był niezwykle bogatym łódzkim przedsiębiorcą. Znajdowały się tu budynki, które pozwalały na samodzielne funkcjonowanie kompleksu, między innymi magazyny, przędzalnia, remiza strażacka, szkoła, szpital, sklepy, rezydencja właścicieli oraz bocznica kolejowa.
 
Zbudowano go w miejscu dawnej osady młyńskiej. W późniejszych latach powstała tu największa fabryka bawełny. Kompleks położony jest na ulicy Przędzalnianej.
 

Księży Młyn dzisiaj

 
W 2012 rozpoczęto rewitalizację Młyna. Po zakończeniu ma on stać się centrum życia miejskiego, a także atrakcyjnym miejscem turystycznym.
 
Wyremontowane mają zostać umiejscowione na jego terenie mieszkania, a na podwórkach ma królować zieleń. Nie zabraknie też miejskiej infrastruktury, ławek, stojaków oraz ścieżek rowerowych. Pojawią się też nowe lampy oraz miejski monitoring.
 
Po remoncie będzie tu działać kilkanaście punktów:
 
– Klub Księżego Młyna (Tymienieckiego 32 / Księży Młyn 2)
– Świetlica dla dzieci (Księży Młyn 1)
– poczta (Księży Młyn 1)
– Klub Integracji Społecznej (Księży Młyn 2)
– pracownie twórcze
– restauracja przy ul. Księży Młyn 11a
– zaplecze dla estrady przy Przędzalnianej 51,
– pomieszczenia Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Fabrycznej 21.
 
Na ten moment jedynie część inwestycji jest skończona. Planowany koniec prac wyznaczono na 2023 rok. Już teraz odbywają się tam jednak wydarzenia kulturalne jak koncerty oraz targi staroci. Najbliższe wydarzenie już w ten weekend. Odbędzie się tam Letnisko: Fisz Emade oraz wyjątkowy targ staroci.
 
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tego miejsca i życzymy udanej zabawy!