Szlakiem Łódzkich zabytków – Kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi to magiczne i wyjątkowe miejsce. Ten wybudowany w 1888 roku budynek możemy podziwiać na Placu Kościelnym Starego Miasta. Przez wiele lat należał do najstarszej wspólnoty kościelnej w Łodzi.
 

Architektura Kościoła

 
Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim. Jako materiał budowy posłużyła czerwona cegła. Budynek zaplanowano na podstawie krzyża łacińskiego.
 
Budynek posiada trzy nawy oraz dwie wieże zlokalizowane na fasadzie. Na ich szczytach znajdują się zegary, zlokalizowane po przeciwnych stronach. We wszystkich oknach znajdziemy przepiękne witraże.
 

Zabytki we wnętrzach

 
W neogotyckim wnętrzu kościoła znajdziemy wiele cennych przedmiotów i malowideł. Do najcenniejszych okazów należy ołtarz umieszczony w półokrągłej apsydzie. Ozdobiono go tryptykiem Antoniego Pasiuka, przedstawiającym Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Znajdziemy tam również rzeźbę upamiętniającą koronację Marii Panny. Nieco dalej znajdziemy figury świętego Ambrożego, Grzegorza, Hieronima i Augustyna.
 
W pobliżu zakrystii znakomicie prezentuje się XVII wieczna płaskorzeźba Chrystusa w Ogrójcu. Niczego sobie jest również chrzcielnica z białego marmuru oaz rzeźbą Świętej Anny uczącej czytać Maryję. Do mszy służy XVII wieczna złocona i srebrzona monstrancja, która prezentuje się doskonale.
 
Obecnie w świątyni odbywają się regularne Msze Św, a także uroczystości i spotkania z wiernymi. Kościół można też zobaczyć poza tymi wydarzeniami. Jego niezwykła atmosfera sprzyja kontemplacji i modlitwie. Szczególnie polecamy odwiedzić kaplicę z osobnym ołtarzem i pięknym malowidłem Matki Bożej Miłosierdzia, inaczej Matki Boskiej Łódzkiej (zwanej również Bałucką).
 
Warto również przespacerować się po zielonych terenach przykościelnych, które mieściły kiedyś cmentarz. Znajdziemy tam monument ku czci Macieja Wyszyńskiego oraz tablice z inskrypcjami.