Historyczna chwila dla łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć w nim orangutany!

Długo kazały na siebie czekać, ale już są! W miniony poniedziałek do łódzkiego Ogrodu Zoologicznego przyjechała para orangutanów sumatrzańskich. Jest to gatunek, którego do tej pory nie mieliśmy możliwości oglądać w łódzkim ZOO. Teraz para potrzebuje czasu na aklimatyzację w nowych warunkach. Jednak gdy Orientarium otworzy swoje progi dla zwiedzających, każdy będzie mógł obserwować ich zachowanie. To wyjątkowa chwila dla łódzkiego Ogrodu Zoologicznego.

Para orangutanów sumatrzańskich w łódzkim ZOO

Zwierzęta dotarły do Łodzi specjalnie przygotowanym do tego transportem w poniedziałek 29 listopada. Przyjechały do nas z ogrodu zoologicznego z Bazylei w Szwajcarii. Trafiły do przygotowanych wcześniej pomieszczeń, które tworzą zaplecze ich wybiegu. Obecnie muszą się przyzwyczaić przede wszystkim do nowego wybiegu, opiekunów i otaczającej ich rzeczywistości. Jak mówią ich opiekunowie, może to zająć trochę czasu. Do tej pory pracownicy łódzkiego ZOO nie mieli do czynienia z tym gatunkiem. To pierwsi przedstawiciele orangutanów sumatrzańskich w Łodzi. Zwiedzający będą mogli podziwiać te piękne i mądre zwierzęta po otwarciu Orientarium. Najprawdopodobniej wydarzy się to w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Orangutany, które przyjechały do Łodzi to para, samiec i samica. Osobnik płci męskiej ma na imię Budi. Ma 17 lat i waży prawie 80 kg. Natomiast samica nazywa się Ketawa i jest sporo młodsza od swojego partnera. Ma 8 lat i waży 30 kg. Zwierzęta są w doskonałej kondycji i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. Są przedstawicielami jednego z najbardziej zagrożonych gatunków dlatego ich opiekunowie mają nadzieję, że uda się je rozmnożyć.

Orientarium w Łodzi. Kiedy otwarcie?

Coraz częściej pojawia się pytanie, kiedy nastąpi otwarcie łódzkiego Orientarium. Niestety termin ten był już kilkukrotnie przesuwany. Na tę chwilę nie wiemy kiedy dokładnie to się stanie. Wiemy jedynie, że prawdopodobnym terminem jest pierwsza połowa przyszłego roku. Aktualnie Orientarium zapełnia się nowymi mieszkańcami, którzy potrzebują sporo czasu na aklimatyzację. Również opiekunowie muszą nauczyć się pracować z nowymi gatunkami. To wszystko jest konieczne, aby zwierzęta czuły się komfortowo. Jedno jest pewne, wszyscy z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie konkretnego terminu otwarcia Orientarium w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym.