Data otwarcia Orientarium w łódzkim ZOO ponownie przesunięta

Na otwarcie łódzkiego Orientarium, z niecierpliwością czekają zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi mieszkańcy Łodzi. Niestety ta data została po raz kolejny przesunięta. Ogród Zoologiczny w Łodzi planował otworzyć progi Orientarium dla zwiedzających najpierw pod koniec wakacji, następnie termin ten został przesunięty na jesień. Aktualnie mówi się jednak o prawdopodobnym otwarciu dopiero pod koniec roku.

Przyczyny opóźnień

Zaczął się wrzesień, czyli miesiąc, w którym wszyscy spodziewaliśmy się otwarcia Orientarium w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Jednak wiemy już, że musimy uzbroić się w cierpliwość. Jakie są przyczyny przesunięcia tego terminu? Wszystko zaczęło się od niewielkich przecieków ogromnego tunelu podwodnego. Niezbędni byli wykwalifikowani nurkowie, którym udało się naprawić ten problem. Aktualnie na opóźnienia największy wpływ mają drobne modyfikacje wprowadzane na wybiegach, a także czas potrzebny na przetransportowanie i aklimatyzację zwierząt. Zanim będziemy mogli obejrzeć słonie, orangutany, niedźwiedzie malajskie i pantery mgliste, muszą one przyzwyczaić się do nowego środowiska i opiekunów.

Prace remontowe zakończone, czas na zwierzęta

Budynek Orientarium został już przygotowany na przyjęcie nowych mieszkańców. W ostatnich dniach zostały wprowadzone modyfikacje na wybiegu dla orangutanów. Ogromne akwarium, które będziemy mogli podziwiać, przechadzając się  podwodnym tunelem, zostało już częściowo zarybione. Brakuje w nim jedynie płaszczek i rekinów, które mają niebawem dotrzeć do Łodzi. Na wybiegu dla słoni zamieszkał już Aleksander – 43 letni samiec, który do Łodzi przyjechał z ogrodu zoologicznego w Niemczech. Wkrótce dołączą do niego kolejne dwa słonie indyjskie. W drugiej połowie września, do Orientarium, ma dotrzeć para krokodyli gawialowych.  Następnie pojawią się orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie i gibony czapkowe. Do budynków Orientarium zostaną przeprowadzeni również dotychczasowi mieszkańcy łódzkiego ZOO – binturongi i makaki wanderu.

Orientarium łódzkiego Ogrodu Zoologicznego

Przypomnijmy, że prace nad budową Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Nowy pawilon zajmuje ponad połowę terenu Ogrodu Zoologicznego. Będziemy mogli podziwiać w nim florę i faunę Azji Południowo-Wschodniej. Główną atrakcją Orientarium ma być ogromne akwarium z długim na 26 metrów podwodnym tunelem, z którego będziemy mogli obserwować rekiny, płaszczki i wiele innych gatunków zwierząt. Oprócz pawilonów ze zwierzętami w łódzkim ZOO ma również powstać duża i zróżnicowana strefa gastronomiczna, oraz nowe atrakcje dla dzieci. Aktualnie planowany termin otwarcia Orientarium został przesunięty na koniec 2021 roku.