Ciekawe miejsca do zwiedzenia w Łodzi i regionie. Arboretum w Rogowie

Tym razem w naszym cyklu artykułów o ciekawych miejscach do zwiedzenia w Łodzi i regionie mamy coś dla miłośników przyrody. W piękny, jesienny weekend warto wybrać się do Arboretum w Rogowie. To przepiękny ogród z wieloma gatunkami niesamowitych roślin, znajdujący się około 35 kilometrów od centrum Łodzi. To doskonałe miejsce na wycieczkę dla całej rodziny. Zadowoleni będą również ci, którzy szukają odrobiny wytchnienia, ciszy i spokoju. Mimo dużej ilości osób odwiedzających Arboretum, ogromny teren zapewni każdemu miejsce doskonałe do zrelaksowania się.

Arboretum w Rogowie

Arboretum w Rogowie to jeden z większych i cenniejszych tego typu ogrodów w Europie. Ogród powstał w 1925 roku i od samego początku podlega pod Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Obejmuje ponad 50 hektarów terenu, na którym znajdziemy niezwykłe eksponaty roślin pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz podstawowej kolekcji roślin drzewiastych Arboretum posiada również powierzchnie doświadczalne, na których znajdują się gatunki, które naturalnie bardzo rzadko występują w naszym otoczeniu. Nad tymi gatunkami wciąż prowadzone są badania i obserwacje. Oprócz tego, na terenie ogrodu znajdują się dwie szklarnie, które niestety nie są udostępniane do zwiedzania. Jednak największą liczbę zainteresowanych przyciąga Alpinarium. Są to sztuczne ogrody skalne, w których znajduje się roślinność górska. Całość uzupełniają sztuczne zbiorniki wodne połączone strumykami. W Rogowskim Alpinarium obejrzeć można ponad 850 gatunków roślin.

Dodatkowe atrakcje i ceny biletów

Osoby odwiedzające Arboretum w Rogowie mogą również skorzystać z dodatkowych atrakcji znajdujących się w pobliżu. Arboretum posiada swoje zaplecze gastronomiczne, dzięki któremu możemy na miejscu zjeść ciepły posiłek. Zwiedzający mogą również odwiedzić Muzeum Lasu i Drewna, które znajduje się przy Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej. W muzeum można zobaczyć spreparowane okazy ptaków i ssaków różnych gatunków. Oprócz tego zwiedzający mogą obejrzeć zbiory szyszek z całego świata, próbki różnych gatunków drewna, a także ogromną kolekcję owadów pochodzących nie tylko z Polski, ale również z różnych zakątków świata. Każdy chętny może również wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową, która kursuje w pobliżu Arboretum. Bilety do Arboretum w Rogowie można kupić w cenach 14 zł za bilet normalny i 8 zł za bilet ulgowy. Dodatkowo przy wyjściu z Arboretum znajduje się sklep, w którym każdy może wybrać i kupić roślinkę, którą zabierze ze sobą do domu.