Bilet na zwiedzanie unikalnych wystaw filmowych w Łodzi

Łódzkie centra kultury filmowej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Muzeum Kinematografii, wprowadziły do swojej oferty specjalny bilet uprawniający do zwiedzania obu instytucji. Pozwala on na odkrycie dwóch wyjątkowych ekspozycji, „Kino Polonia + Łódź Filmowa”, które dostępne są w siedzibach tych placówek, odpowiednio przy ulicy Targowej 1/3 oraz placu Zwycięstwa 1.

„Kino Polonia” to imponująca kolekcja składająca się z ponad tysiąca filmów zgromadzonych w jednym miejscu. Jest to największa ekspozycja poświęcona polskiej kinematografii, otwarta dla publiczności od połowy października 2023 roku w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Ta wystawa to prawdziwa skarbnica dla miłośników filmu – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od tego, czy szuka swojego ulubionego tytułu, bohatera czy aktora. Może go spotkać na ekranie, w kadru, projekcji lub plakacie, a czasem nawet tylko na dokumentach. „Kino Polonia” daje również szansę obejrzenia pierwszego polskiego filmu fabularnego oraz prześledzenia drogi, jaką przeszli Polacy, aby zdobyć uznanie w Hollywood.

Ekspozycja „Kino Polonia” to pełna pasji narracja o ponad stuletniej historii polskiej kinematografii. Począwszy od Kazimierza Prószyńskiego – twórcy jednego z pierwszych urządzeń do rejestrowania ruchomych obrazów, a także Aleksandra Hertza – pioniera przemysłu filmowego, przez okres międzywojenny, czasy wojny i socrealizmu, Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, aż po twórczość Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego. Dzieła tych artystów przyczyniły się do promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Aby dogłębnie poznać tę wystawę, zwiedzający mogą skorzystać z audioprzewodnika, w którym rolę narratora pełni Wiktor Zborowski.