Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, kandydatka PiS na prezydenta Łodzi, rzuca wyzwanie Hannie Zdanowskiej

W kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Łodzi, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z Prawa i Sprawiedliwości (PiS), wystosowała publiczną propozycję debaty do swojej przeciwniczki, prezydent Hanny Zdanowskiej z Koalicji Obywatelskiej (KO). Zdecydowana i stanowcza, Wojciechowska van Heukelom stwierdziła: „Rzucam prezydent Zdanowskiej rękawicę i wyzywam na pojedynek, wzywam na debatę o naszym mieście”.

We wtorek przed urzędem miasta, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom poprowadziła konferencję prasową. Na spotkaniu z dziennikarzami podkreślała, że obecna prezydent miasta Hanna Zdanowska unika publicznego dialogu z pozostałymi kandydatami oraz mieszkańcami Łodzi. Posłanka PiS zarzuciła Hannie Zdanowskiej, iż nie pojawiła się na poniedziałkowej debacie kandydatów. Prezydent Zdanowska tłumaczyła swoją nieobecność bezpośrednimi rozmowami z mieszkańcami miasta. Wojciechowska van Heukelom wspomniała, że w debacie udział wzięło jedynie czworo kandydatów spośród sześciu.

Posłanka PiS oceniła taki stan rzeczy jako lekceważenie zarówno łodzian, jak i przeciwników politycznych przez obecną prezydenta. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom podkreśliła swoje wezwanie, prezentując symboliczny gest – ozdobną, długą rękawiczkę w kolorze bordowym na białej poduszce. Na poduszce widniał tekst zapraszający Zdanowską do debaty. Symbolika tego gestu nawiązuje do średniowiecznych zwyczajów rycerskich.