Zbliża się długo wyczekiwana rewitalizacja placu Wolności. Został wybrany wykonawca

Od dłuższego czasu, w planach Zarządu Inwestycji Miejskich jest przebudowa i rewitalizacja placu Wolności. Udało się już wybrać wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za wykonanie prac w sercu Łodzi. Jednak okazuje się, że całe przedsięwzięcie będzie dużo kosztowniejsze niż zakładano. Koszty prawdopodobnie będą nawet dwukrotnie większe niż początkowo zaplanowany budżet.

Co nas czeka w samym centrum miasta?

Przebudowa placu Wolności będzie ogromną inwestycją w samym centrum Łodzi. Z pewnością spowoduje duże utrudnienia w ruchu, ale jest to konieczne. Oprócz rewitalizacji placu Wolności remontu doczekają się również sąsiednie ulice. Przetarg na wykonanie remontu placu Wolności ruszył we wrześniu. Dzięki niemu udało się wyłonić firmę, która będzie odpowiedzialna za przebudowę. Zwycięzcą jest warszawska firma Trakcja. Spore kontrowersje budziły koszty przebudowy placu. Na początku Zarząd Inwestycji Miejskich planował przeznaczyć na remont około 14 milionów. Niestety okazało się, że będzie to niemożliwe do zrealizowania za te pieniądze. Oferty firm, które zgłaszały się do przetargu mieściły się w przedziale 40 – 80 milionów. Ostatecznie firma Trakcja obniżyła swoją ofertę do 35,4 miliona. Informacje o przebudowie placu Wolności pojawiły się po raz pierwszy już w 2017 roku. Później zrobiło się o tym głośno w 2019 roku. Jednak wybranie wykonawcy jest jednoznaczne z tym, że przebudowa zacznie się już niebawem.

Jak będzie wyglądać plac Wolności po przebudowie?

Plac Wolności po przebudowie będzie bardziej funkcjonalny i z pewnością bardziej zielony. Czekają nas ogromne zmiany. Pierwszą z nich będzie reorganizacja ruchu samochodów i tramwajów. Zgodnie z planem te mają się poruszać jedynie po północnej części placu Wolności. Tory dla taboru łódzkiego MPK mają przebiegać po łuku. Druga, południowa, część placu będzie miejscem przyjaznym dla pieszych. Wykonawca rewitalizacji wymieni całkowicie nawierzchnię placu. Zniknie zniszczony i dziurawy asfalt. Zastąpi go estetyczna kostka grafitowa. Na placu Wolności pojawią się także fontanny i zdecydowanie więcej zieleni. Plan przebudowy zakłada nasadzenia drzew, a także krzewów oraz innych roślin. W strefie dla pieszych możemy spodziewać się placu zabaw dla dzieci. Rodzice będą mogli odpocząć na nowych ławeczkach. Również w tej strefie mają pojawić się ogródki restauracyjne. Projekt rewitalizacji i przebudowy obejmuje także wymianę całej instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej. Powstaną nowe sieci wodne, gazowe i całkiem nowe zabezpieczenie sieci grzewczej. Plac Wolności oświetlą nowe latarnie. Cały remont potrwa około 1,5 roku i może pochłonąć nawet 36 milionów złotych.