Z wizytą w miejscowościach na terenie województwa łódzkiego – Widawa

Widawa to ciekawa miejscowość, której w czasie wycieczki po województwie łódzkim z pewnością warto poświecić swój czas. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Widawie?
Widawa to ciekawa wieś, z którą wiążą się losy rodziny Widawskich.

Czym może pochwalić się Widawa?

Miejscowość ta może się pochwalić długą historią. Z dokumentów historycznych możemy się dowiedzieć, że już w 1388 roku Widawa zdobyła prawa miejskie, którymi cieszyła się do lat 70-tych XIX wieku. O roli, jaką w dawnych czasach odgrywała ta miejscowość, może świadczyć m. in. fakt, iż już w XV wieku funkcjonowała na jej terenie szkoła średnia, ściśle współpracująca z Akademią Krakowską. Dziś o roli Widawy i jej dziejach przypominają nam ciekawe zabytki, które przyciągają tu turystów z odległych zakątków Polski.

Widawę warto odwiedzić np. w momencie, gdy będziemy wybierali się do Zduńskiej Woli. Jak wiadomo Zduńska Wola to ważna miejscowość turystyczna na terenie województwa łódzkiego.

Co zatem trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej miejscowości?

Bez wątpienia jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Widawy jest barokowy kościół parafialny p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Pochodzi on z przełomu XVII i XVIII wieku, choć w jego wnętrzu można ujrzeć nieco starsze dzieła sztuki. Jednym z tych ciekawszych jest chrzcielnica z początków XVII stulecia. Z kościołem tym sąsiadują zabudowania klasztorne, w których urządzono niewielkie muzeum. Jego zwiedzenie będzie ciekawą propozycją dla tych turystów, którzy interesują się historią i którzy chcą zdobyć nieco więcej wiadomości na temat Widawy i jej okolicy. W czasie pobytu w Widawie warto też zajrzeć do kościoła św. Marcina, który swa obecną formę zyskał w latach 30-tych XX wieku.